Helmes jagab töötajatele ligikaudu 3 miljonit eurot

Helmese omanik Jaan Pillesaar  Foto: Andres Haabu

Umbes kolm miljonit eurot ettevõtte väärtusest töötajatele jagav tarkvarafirma Helmes AS plaanib tulevikus üha rohkem töötajaid ettevõtete omanikeringi kaasata.

Helmese omanik ja juhatuse liige Jaan Pillesaar sõnas intervjuus Äripäevale, et töötajate kaasamine omanikeringi on hea investeering. Samuti plaanib ettevõte lähitulevikus mõne tarkvarafirma üle osta.

Miks otsustasite kaasata 70 Helmese töötajat ettevõtte omanikeringi?

 

Peamine põhjus on ikka see, et ehitades olulist ettevõtet, millel on potentsiaal maailmas kaugele jõuda, siis on õiglane nendega, kes aitavad ettevõtte arengule kõige rohkem kaasa, ettevõtte edu ka jagada. Oleme turul juba ammu tuntud sellepärast, et meil on töötajatega erinevaid kasumijaotamise kokkuleppeid.

 

Leidsime, et firmas ühtse mõtlemise ja ühise motivatsiooni tekitamiseks on optsioon parem vahend kui kasumiosad. Kasumiosade puhul motiveerib inimesi konkreetse üksuse kasum, optsiooni puhul terve firma väärtuse kasv. Tegu on ka instrumendiga, milles raha ei kaota ei saa – töötajal on võimalik kas võita või kõige halvemal juhul jääda nulli. See on hea investeering.

 

Helmeses töötab eri riikides kokku üle 300 inimese, mille järgi te välja valite, kes sai aktsiaid omale ja kes mitte? See oli üks pikk valikute protsess, mis võttis aega umbes aasta. Eelkõige olid kriteeriumid sellised, et inimene peab oma tegevuse ja võimekusega mõjutama kogu ettevõtet, mitte ainult oma tööd. Oma töö hästi tegemist tasustame otseselt hea palgaga ja kasumiosaga. Püüdsime esmase kriteeriumina võtta arvesse õiglust.

Üle-eelmisel aastal maksis Helmes dividendideks 500 000 eurot.

Ettevõtte jaotamata kasum 2016. aasta seisuga oli 8,7 miljonit eurot. Helmese 2017. aasta käive oli 26,1 ning kasum 3,3 miljonit eurot.

Helmeses töötab eri riikides kokku üle 300 inimese.

Helmese suuremad kliendid on tuntud rahvusvahelised organisatsioonid ja ettevõtted nagu OECD, Kühne+Nagel, DNB, SEB, Telia Company,  Solera Inc.

Allikas: Infopank

Pressiteates märkis Helmes, et töötajad saavad soodustingimusel aktsial soetada – mis see soodustingimus on?

 

Nad saavad neid parema hinnaga, kui mingi suvaline välisinvestor neid osta saaks.

 

Milline hakkab olema ettevõtte edaspidine dividendipoliitika?

 

Dividendipoliitika on meil üsnagi paika pandud optsioonilepingus, kuid ma parem ei hakka neid detaile avalikkusega jagama.Äripäeva arvutuste järgi on see 12%, mille te töötajatele jagate, väärt umbes 3 miljonit eurot. Vastab see tõele?

 

Optsiooniarvutus on üsna raske, ma kohe peast ei oskagi öelda täpset summat, kuid sinnakanti see praegune väärtus tõenäoliselt jääb. Kuid optsioone ei anta mitte tänase väärtuse pärast, vaid tulevikuväärtuse pärast. Pika peale nende väärtus tõenäoliselt kasvab, kuna Helmes on kasvav, kasumit teeniv ja iseseisvalt toimetulev ettevõte.

 

Investorid ei pea siia raha lisama ja sellega optsioonide väärtust lahjendama. Seetõttu ma usun, et Helmese optsioonid on kindlamalt tootev investeering kui enamik optsioone turul. Suure tõenäosusega optsiooniprogrammis osalejad sellest optsioonist kasu ka saavad.

 

Äripäeva arvutuste järgi jääb Helmese väärtus 25-30 miljoni euro vahele. Kas ka selle arvutusega oleme täppi pannud?

 

See on küll hinnang, kuid arvan, et suurusjärk on õige.

 

Kas plaanite tulevikus veel selliseid kaasamisi teha?

 

Kui me optsioonipoliitikat välja töötasime, siis mõtlesime küll selles suunas, et saaksime mahtu kasvatada ja üha rohkem võimekaid inimesi juurde kaasata. Me püüame olla nii õiglased kui võimalik. Nii uute kui kauem olnud töötajate vastu.

 

Helmes pole veel eelmise aasta majandusaruannet avaldanud, kuidas teil eelmine aasta läks?

 

Hästi läks, kasum oli 3,3 miljonit ja käive 26 miljonit. Milline on selle aasta eesmärk?

 

Midagi rohkemat. Paarkümmend protsenti võiks vähemalt kasvada. Viimastel aastatel oleme aastas kasvanud 20-25%. Võib-olla kasvame nüüd veel kiiremini, kuna usume, et oleme jõudnud etappi, kus meie ettevõtte mudel, kuidas me töötame ja organisatsiooni juhime, on ennast õigustanud rahvusvahelises konkurentsis.

 

Meil on päris palju suuri rahvusvahelisi kliente. Nüüd vaatame ka ringi, kas on võimalik osta ka teisi tarkvarafirmasid, kes tegutsevad mõnes meile huvitavas valdkonnas. Võimalusel proovime neid osta ja tööle panna samamoodi nagu Helmest. Helmese tegevusmudeli rakendamine võib nende ettevõtete väärtust täiendavalt tõsta. 

 

Praegu on teil juba mõni firma huviorbiidis?

 

Jah, meil on umbes kümmekond firmat, keda me jälgime. Eks see on pidev töö. Seda, kas ja millal ka tehinguks läheb, ei oska praegu veel öelda, aga töötame selle nimel.

 

Rääkisite, miks optsiooniprogramm hea on, aga kas sel mingisuguseid ohtusid ka on?

 

Ega maailmas ohutuid asju olemas pole, isegi ohutud asjad on mingis aspektis ohtlikud (naerab). Aegajalt on optsiooniriskidest ikka räägitud. Näiteks on Bill Gates öelnud, et kui Microsoft oleks oma esimese optsiooniprogrammi teistmoodi teinud, oleks tal äri paremini välja tulnud. Me oleme püüdnud  Helmeses neid riske võimalikult hästi juhtida.

Hetkel kuum