Äripäev • 25. mai 2018 kell 10:12

Anveltil on plaan välistöötajate palga kohta

Siseminister Andres Anvelt usub, et suurem paanika rändekriisi üle on vaibumas.  Foto: Eiko Kink

Siseminister Andres Anvelt käis välja mõtte, et välistööjõu palgaküsimuse lahendamiseks võiks hakata palgatingimustes omavahel edaspidi läbi rääkima tööandjad ja ametiühingud.

Välismaalaste seadus näeb ette, et Eestis lühiajaliselt või elamisloa alusel töötavale välismaalasele peab tööandja üldjuhul maksma vähemalt viimase kalendriaasta Eesti keskmist brutokuupalka. Siseminister tegi sisserände töörühmale ettepaneku analüüsida ka muid võimalusi palgakriteeriumi kehtestamiseks, teatas siseministeeriumis.

„Keskmine palk ei ole ju kõigis valdkondades sama – hotelliteeninduses on see üks, IT valdkonnas teine ja ehitusel kolmas. Kui nõuame kõikides valdkondades ühtse keskmise palga maksmist, võib see viia palgapettuste ja ebaseadusliku töö osakaalu suurenemiseni,“ rääkis Anvelt pressiteates.

Näiteks võiks sisserände töörühm siseministri sõnul kaaluda töötasu alammäära kehtestamisele sarnast lahendust, kus tööandjad ja ametiühing jõuavad omavahel kokkuleppele ja valitsus kehtestab selle määrusega. Praegu on küll ette võetud erinevaid samme välistööjõu reguleerimiseks, aga need ei ole lahendanud Eesti tööjõuturu väljakutseid pikas perspektiivis.

Siserände töörühm moodustati siseministeeriumi eestvedamisel möödunud sügisel, töörühma kuuluvad 19 organisatsiooni esindajad, samuti rahvastiku- ja rändeeksperdid. Töörühma eesmärk on töötada välja Eesti vajadustele vastav sisserände regulatsioon.

Hetkel kuum