• Jaga lugu:

  Ossinovski ja Vichmann ehitavad Gruusias rikaste linnaosa

  Eesti suurettevõtjad Oleg Ossinovski ja Marcel Vichmann rajavad Thbilisi kesklinna kohal kõrguvale mäeharjale uut jõukatele mõeldud linnaosa, kirjutab Postimees.

  Tbilisi Hillsi nimelises 331 hektari suuruses tulevases linnajaos on juba valmis enam kui kuue kilomeetri pikkune 18 rajaga golfiväljak, valminud on moodne golfiakadeemia hoone, mäetipule on veetud 2,5 kilomeetrit veetrasse koos pumbajaamadega ning elektritrassid.
  Tbilisi Hillsi nimelisse linnaossa tuleb kokku umbes 3000 eluaset, 500 eramut ning 2500 korterit. Lisaks ehitavad investorid sinna hotelli, restorani ja isegi koolimaja, tuleb ka helikopteri maandumisplats, mis teenindaks eelkõige õhutaksona liini Thbilisi lennuväljale.
  Arendusse investeerinud ettevõtja Skinest Groupi nõukogu esimehe ja omaniku Oleg Ossinovski sõnul on Eesti investorid Tbilisi Hillsi arendusse investeerinud juba üle 30 miljoni euro. Projekti kogumaksumuseks hindas ta umbes miljard eurot. 
  Eelmise aasta sügisel kiitis Ossinovski Äripäevas  Gruusia ärikultuuri. Gruusia majandus areneb tema sõnul kiirtempos, kasvab palgatase ja nõudlus haritud inimeste järele, on tekkinud arvukas keskklass. Ka Gruusia valitsus on väga edumeelne, ja nagu leiab Ossinovski, oskab erinevalt Eesti ministritest otsuseid vastu võtta. Sellepärast tuli talle kohe pärast Thbilisi külje all 330 hektari maa omandamist Gruusia poolelt palve: maal peab paiknema rahvusvahelise klassi golfipark.
  “Kui minult oleks küsitud, kas ma tahan golfiväljakut ehitada, oleks vastus olnud eitav,” ütles ärimees. “Kuid see spordiliik aitab meil väga tõhusalt müüa elamispindu, sest suurem osa inimesi soovib elada vaikuses ja ilus.” Eelmise aasta oktoobri lõpus avatigi Thbilisis Ossinovskile kuuluv golfiväljak.
  Golfiväljaku naabrusse on kavandatud elurajoon 1400 maja, kooli, lasteaedade, hotelli, spaa, basseinide ja muuga. “Väga prestiižne on elada golfiväljaku kõrval, kus ei ole ei lärmi ega tolmu. Sellepärast täitsime Gruusia valitsuse palve. Enamgi veel: täitsime isegi varem kui pidime,” rääkis Ossinovski.
  Elurajooni majade ehitus on juba alanud, esimesed asukad peaksid saama koduvõtmed kätte 2018. aasta kevadel või suve alguses. Kuigi nõudlus elamispindade järele ületab juba pakkumise, on projekti tasuvusest veel vara rääkida. Ossinovski märkis, et investeeringud on hetkel sadu kordi suuremad kui tulu.
  Ärid Gruusias ei sündinud üleöö
  Ossinovski teatas 2014. aastal, et otsib Gruusias hüdroenergiaprojekte – nüüd, kolm aastat hiljem on tema omanduses kolm hüdroelektrijaama, millest ühes, Kintrišis, toodetakse alates augustist elektrit.
  Riskid on alati olemas, kuid küsimusele, kas ta kardab riskida, vastas Ossinovski, et karta pole midagi, seda enam, et vigu tuleb sageli ette. “Statistika näitab, et pool projektidest on tavaliselt kahjumlikud, pool - kasumlikud. Kuid mind see ei heiduta, ma langetan otsuseid kergelt.”
  Ossinovski rääkis avameelselt ka vigadest. Veel siis, kui Gruusia oli Mihhail Saakašvili ajal presidentaalne riik, alustas Ossinovski investeerimist raudteesse. 32 miljonit eurot kulutati vagunite ostmisele ja transpordikoridori säilitamisele, et vedada Bathumi naftatooteid. Firma arvestas, et töötab selles koridoris kui mitte igavesti, siis vähemalt kaua, kuid seda ei juhtunud. Esiteks vahetus riigi juhtkond, koos sellega aga ka Gruusia raudtee oma; teiseks langes nafta hind, mistõttu mõned transpordikoridorid muutusid ebarentaabliks. Firma tegutses kolm aastat ning pidi oma seadmed välja viima ja mujale paigutama. “See investeering ei olnud edukas ja me kaotasime palju raha. Kuid ma arvan, et osutasime Gruusia sadamatele väga suure teene,” ütles Ossinovski.
  Praegust Thbilisi metroo rekonstrueerimist hindab Ossinovski palju ambitsioonikamaks. Sellest räägitakse palju, mõned jaamad on juba renoveeritud, kuid ärimehe sõnul on tema firma valmis pakkuma oma võimalusi uute metroorongide ja eskalaatorite tarnimiseks. “Loodame, et uue linnapea (endine jalgpallur Kahha Kaladze - toim.) prioriteetide hulka kuulub ka metroo ning Thbilisi linn pöördub selle küsimusega meie poole.”
  Tankid investeerimist ei häiri
  Eesti investeerib Gruusiasse Euroopa Liidu riikidest kõige rohkem. Investeeringute tagasi hoidmisel on hulk põhjusi, kuid peamine, mida tavatsesid kõik ettekäändeks tuua, olid Thbilisist 40 km kaugusel paiknevad Vene tankid. “Šveitslase või prantslase meelest võib see tõepoolest hirmus olla, kuid meie jaoks mitte. Sellepärast riisume meie kogu koore, aga needsamad prantslased hakkavad meie käest ostma,” teatas Ossinovski.
  Kuigi Ossinovski vaatab optimistlikult ka Eesti arengule, ei näe ta siin projekte, millesse investeerida 100-200 miljonit eurot. “Gruusias aga on sellised kindlalt olemas, sest sealne turg ei ole veel hõivatud ja on võimalik investeerida,” ütles ettevõtja.
  Ossinovski optimismi jagab ka Gruusia peaminister Giorgi Kvirikašvili, kes tunnustab Eesti ettevõtjate juba üle 20 miljoni dollari investeerimist nende riiki. “Järgmise 5-7 aasta jooksul on kavas investeerida veel 250 miljonit rajatistesse ja infrastruktuuri.”
  Ainus, mis võib muuta seda kurssi, on Euroopa Liit, nentis Ossinovski. “Mida lähemale ta Gruusiale tuleb, seda kiiremini hakkab seal kasvama monoliitne ametnikkond, kes halvab igasuguse liikumise.”
  Mõlemad rikaste TOPis täiesti tipus
  Marcel Vihmann oli viimatises Rikaste TOPis  9. kohal 149,3 mln eurose vara väärtusega. Tema kõige tähtsam ettevõte on turismi- ja transpordigrupp Go Group, kus tal oli varem kahe ettevõtte kaudu 68% suurune osalus – First Telecom Tradingule kuulus 48% ning Moonriderile 20%. Eelmise aasta kevadel liikus aga Moonrideri osalus Go Groupi kolmandale omanikule ehk Tiit Pruuli ettevõttele Muinasjutukuningas OÜ. Eelmisel aastal pälvis Vichmann meedias tähelepanu ühe erandliku juhtumiga. Odessas lavastas prokuratuur Vichmanni huve esindava advokaadi Aleksandr Pogorelõi tapmise, et tabada advokaadi tapmise kavandajad. Vichmanni firma Litus Maris rajab Pogorelõi soovitusel Odessa lähedale üht Euroopa pikemat rannapromenaadi ja talle kuulub ka puhkekeskus promenaadi ääres.
  Oleg Ossinovski oli värskeimas Rikaste TOPis 7. kohal 158,2 mln eurose vara väärtusega. Eesti Raudtee Tapa vagunidepoo varustusjuhina töötamise ajal 1992. aastal väikeettevõtjana tegutsema hakanud Oleg Ossinovski tõusis Vene transpordihiiu Severstaltrans toel Eesti üheks jõukamaks ettevõtjaks. Praegu on Ossinovski tähtsaim ettevõte raudteeveeremit müüv, remontiv ja rentiv Skinest Grupp, mis tegutseb Balti riikides, Venemaal, Ukrainas, Gruusias, Kasahstanis, Poolas ja Soomes. Mullu suvel esitas Läti prokuratuur Läti Raudtee endisele juhile Ugis Magonisele süüdistuse suures ulatuses altkäemaksu vastuvõtmises üksikisikult. 500 000 euro andmises süüdistatakse Ossinovskit. Selle summa eest olevat Magonis sõlminud tehingu ärimehele kuuluva Skinesti nelja kasutatud veduri ostuks.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
FI ekspert: intressi fikseerimine on pankadele kasumi võtmise koht
Pangad arvestavad intressi fikseerides riske selliselt, et mitte kahjumisse jääda, vaid pigem kasumit teenida, kirjutab finantsinspektsiooni finantsteenuste järelevalve osakonna juht Mari Puusaag-Tamm
Pangad arvestavad intressi fikseerides riske selliselt, et mitte kahjumisse jääda, vaid pigem kasumit teenida, kirjutab finantsinspektsiooni finantsteenuste järelevalve osakonna juht Mari Puusaag-Tamm
USA aktsiaturg lõpetas jaaninädala ralliga
USA peamised aktsiaindeksid tõusid reedel hoogsalt, lõpetades börsinädala üle kolmeprotsendise tõusuga.
USA peamised aktsiaindeksid tõusid reedel hoogsalt, lõpetades börsinädala üle kolmeprotsendise tõusuga.
Baltika juht lahkub ametist
Baltika juhatuse esimees Flavio Perini lahkub poolte kokkuleppel ametist, uueks juhiks saab senine juhatuse liige Brigitta Kippak.
Baltika juhatuse esimees Flavio Perini lahkub poolte kokkuleppel ametist, uueks juhiks saab senine juhatuse liige Brigitta Kippak.
Krüptofirmade pitsitamine tekitab audiitorite nappuse ja avab uue turuniši
Krüptofirmadele hiljuti rakendunud auditi nõue suurendab hüppeliselt audiitorite töökoormust ja neilt oodatakse teenust, mille pakkumiseks kompetents Eestis täna valdavalt puudub.
Krüptofirmadele hiljuti rakendunud auditi nõue suurendab hüppeliselt audiitorite töökoormust ja neilt oodatakse teenust, mille pakkumiseks kompetents Eestis täna valdavalt puudub.
Jaanid raadios: pulmaisade ärist Nüganeni karjäärivalikuteni
Äripäeva raadios ilmub pühade aegu kuus värsket raadiosaadet. Vesteldakse õhtujuhtide ja pulmaisadega, võetakse kokku nädala tähtsamad teemad ning oma tööga seotud võludest ja valudest pajatab armastatud lavastaja ja näitleja Elmo Nüganen. Ent teemasid on veelgi.
Äripäeva raadios ilmub pühade aegu kuus värsket raadiosaadet. Vesteldakse õhtujuhtide ja pulmaisadega, võetakse kokku nädala tähtsamad teemad ning oma tööga seotud võludest ja valudest pajatab armastatud lavastaja ja näitleja Elmo Nüganen. Ent teemasid on veelgi.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.