Urve Palo ja ettevõtjad pole alati hästi läbi saanud

Urve Palo  Foto: Raul Mee
Äripäev • 23. juuli 2018 • 2 min
Jaga lugu:

Täna ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri ametist lahkunud Urve Palo ja ettevõtjate suhted on kohati olnud teravad.

Eelmise aasta suvel tegid 21 ettevõtlusorganisatsiooni ajaloo suurima ühisavalduse, milles soovitasid riigikogul kõikidest planeeritud maksumuudatustest loobuda. Äripäev pani toona videodebatis vastamisi ettevõtlusministri Urve Palo ja kaubandus- tööstuskoja peadirektori Mait Paltsi, et lahata viimase kümne aasta teravaimat konflikti, mis ettevõtjate ja valitsuse vahel pulbitses.

Minister Palo rääkis siis, et ettevõtjate kriitika on üllatav ja asjatu, kuna valitsus on just ettevõtjate jaoks palju ära teinud. Ta tõdes, et ju on valitsus teinud kusagil kommunikatsioonivea.

[vimeo id="220357253.hd.mp4?s=f4abc854753af99c79d07484c3f22b8fd24e5dc5"][/vimeo]

Palo veetud ettepanekustest on tugevat kriitikat saanud riiklikult toetatud üürimajade projekt, millesse riigil on plaan panna kolme aasta jooksul 60 miljonit eurot. Riigieelarvest toetatakse kuni 50 protsenti üürielamu ehitusest või renoveerimisest, ülejäänu tuleks kohaliku omavalitsuse eelarvest. Ettevõtjate hinnangul on tegemist konkurentsi solkimisega. Nende hinnangul on probleem selles, et töötajaid pole piisavalt,mitte nende elukohas.

Urve Palo oli ministriks ajal, mil Saaremaa ja Hiiumaa laevaühendus mandriga läks Vjatšeslav Leedo firma käest kornkursil odavama pakkumise teinud Tallinna Sadama tütarfirmale, kelle laevaehituspartnerite nimed veel teada polnud. Riik pidi sellelt tehingult säästma 60 miljonit eurot. "Kui laevad kuuluvad riigi äriühingule, siis laevade omandamise ja sellega seotud kulude eristamine laevade opereerimise kuludest võimaldab suuremat läbipaistvust ja kontrolli avaliku raha kasutamise üle," leidis Palo.

Palo kiitis ka 200 000 eurot maksma läinud nn brändrahnu väljatöötamist EASi poolt. Tema sõnul oli ülesandepüstitus luua Eesti brändi visuaalne identiteet ja kirjatüüp, mis kestaksid ajas vähemalt 15-20 aastat, ja tulemus vastab sellele.

Ootamatust küljest näitas Urve Palo oma poliitikat siis, kui tegi kannapöörde: omavalitsuste projektid jäeti ilma neile sotside võimule tulekust saadik lubatud 20 miljonist eurost ülikiire interneti viimiseks maaelanikeni. Põhjus: maakondade projektid olevat äratanud huvi ka teenusepakkujates, ning selleks, et toetuse ulatus oleks võimalikult suur ning võimalikult palju inimesi saaksid vajaliku ligipääsu internetiühendusele, "oleme otsustanud korraldada üle-eestilise konkursi rajamistoetuse jagamiseks," rääkis Palo.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt