Kristjan Pruul • 2. august 2018 kell 9:58

Põllumeestele antakse põua puhul laenu

Põua pärast kannatavatel põllumeestel avaneb võimalus saada Maaelu Sihtasutusest likviidsuslaenu, samuti kavatseb maaeluministeerium toetada põllumeeste ilmaolude kindlustust.

Valitsuskabinetis otsustati eraldada valitsuse reservidest 20 miljonit eurot, millega saaks leevendada põuakahjusid, ütles valitsuse pressikonverentsil peaminister Jüri Ratas ja kinnitas põllumajanduse prioriteetsust koalitsiooni poliitilistes otsustes.

Tegemist on nädala algul riigikogu maaelukomisjonis tehtud ettepanekuga.

Rahandusminister ja maaeluminister peavad veel otsuse ette valmistama ja tagasi valitsuse istungile tooma, kuid põhimõtteline nõusolek selleks meetmeks on olemas.

Teiseks toetab valitsus kõikvõimalike toetuste varasemat väljamaksmist ning Euroopa Komisjoni käest on küsitud erisus rohestamisnõuete kohta.

Maaeluminister Tarmo Tamm märkis, et otsetoetuste ja maaelu arengukava teise samba toetuste kogusumma on 170-180 miljonit eurot, mida on võimalik varem välja maksta. Lisaks makstakse põllumeestele endiselt üleminekutoetust 18 miljoni euro suuruses.

Toetus ilmaolude kindlustamiseks

Teiseks on maaeluministeeriumis väljatöötamisel uus meede, millega tuleval aastal eraldatakse maaelu arengukavas 2 miljonit eurot, et toetada põllumeestel oma saakide kindlustamist ilmaolude vastu.

Ka märkis Tamm, et hädaolukorra seadus Eestis mingit eriolukorda välja kuulutada ei luba ning ei näinud ta ka põhjust või mõju sellel põuaga hädasolevatele põllumeestele. "Ega see raha põllumehele midagi ei anna, vaid selgitab lepingupartnerile, et tegemist on ekstreemsete oludega. Seda, et tegemist on ekstreemsete oludega, aitame ka meie koos põllumeestega selgitada," ütles Tamm.

Tänavune põud on tõenäoliselt hävitanud 30-70% teraviljasaagist.

Hetkel kuum