Äripäev • 30. juuli 2018 kell 11:00

Põud on tänavuse kartulisaagi juba hävitanud

kartul  Foto: Peeter Langovits, Postimees/Scanpix

Täna arutas riigikogu maaelukomisjon põllumeeste põuakahjusid ning leidis, et Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES) peaks riigieelarvest taotlema 20 miljonit eurot, mis tagaks pankade võimalikke laenunõudeid.

Maaeluminister Tarmo Tamm ütles pressiteate vahendusel, et riik otsib võimalusi leida Maaelu Edendamise Sihtasutusele lisaraha. „Üks võimalus on suurendada sihtasutuse omakapitali ning kasutada seda käibekapitali laenude väljastamiseks, et aidata põllumehi, kellel sügisel tekib probleeme käibevahenditega. Samuti teeme koostööd Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametiga, et põuast tekkinud probleemid toetuste nõuete täitmisel saaksid võimalikult ladusalt lahendatud. Lisaks tuleb koostöös keskkonnaametiga leida lahendus veekasutuspiirangutele,“ loetles Tamm.

Maaelukomisjoni esimees Aivar Kokk rääkis ERRile, et sihtasutus oleks valmis raha vastu võtma ja selle küsimusega tegelema. Teine pool on Koka sõnul PRIA toetused ehk tuleks tuua toetuste väljamaksmine varasemaks ajaks.

Selle aasta kevad ja suvi on olnud erakordselt soe ja kuiv. Sademetevaene ilm on mõjutanud taimede kasvu üle Eesti.

Ilmateenistuse andmetel oli keskmine sademete hulk selle aasta mais ligikaudu 60% väiksem võrreldes pikaajalise keskmisega.

Samuti oli keskmine õhutemperatuur kõrgem kui tavaliselt ja päikesepaistelisi tunde tavapärasest kuni 48% rohkem.

"Kolmas ettepanek oli muuta veeseadust. Praegu on piirangud peal. Kõikidest veekogudest ei tohi kastmiseks vett võtta," rääkis Kokk ERRile. Ta märkis, et loomasööda varumisel oleks vihm küll päästjaks, kuid kartulisaagi puhul enam mitte. "Köögiviljale on põud juba põntsu pannud."

Osaliselt aitavad praegust olukorda leevendada sel aastal suurenevad põllumajandustootjate otsetoetused. Eelmise aastaga võrreldes suurenevad otsetoetused ligikaudu 10 miljoni euro võrra ja kokku makstakse otsetoetustena välja 133,94 miljonit eurot. Lisaks jätkab valitsus oma lubaduse täitmist ja maksab ka sel aastal riigieelarvest täismahus ehk 18,4 miljonit eurot üleminekutoetusi.

Maaeluministeerium saatis eelmisel nädalal pankadele ja kokkuostjatele pöördumise palvega, et nad seoses erakorraliste ilmastikutingimustega põllumeeste olukorda ja lepingute täitmisse mõistlikult suhtuksid. Samuti paluti vastutulelikkust, kui põllumajandustootjad soovivad lepingutingimuste ülevaatamist.

Hetkel kuum