Äripäev • 4. september 2018 kell 10:05

PRIA valib välja toetust saavad noortalunikud

Põllumees  Foto: Veiko Tõkman

Alustava noore põllumehe toetust soovis sel aastal PRIAlt saada 182 noorettevõtjat, taotleti ligi 7,3 miljoni euro eest toetust - PRIA eelarves on selleks toetusvooruks 5 miljonit.

Maaelu arengukava toetus peaks aitama kaasa põlvkondade vahetusele põllumajanduses. Noortaluniku toetust kuni 40 000 eurot saab kuni 40-aastane põllumajanduses alustava vastava hariduse või töökogemusega ettevõtja. Toetusest vähemalt 50% tuleb kasutada põhivara jaoks (ehitised-rajatised, masinate ja seadmete ost, loomade soetamine jne).

Ligi 80 ettevõtjat soovib toetust teravilja- ja muude taimekultuuride (õlikultuurid, kaunviljad, köögivili, heinaseeme) kasvatuseks. Puuvilja- ja marjakasvatusega tahab tegelda üle 20 ettevõtja. Üle 30 noortaluniku tahab kasvatada veiseid, sama paljud mesilasi; ligi paarkümmend hakkavad pidama lambaid-kitsi. Vähem on neid, kes plaanivad linnukasvatust, hobuste või piimalehmade pidamist. Üksikud soovivad kasvatada vürtsi-, maitse- ja ravimtaimi ning viinamarju.

Maakondade lõikes on enim toetuse abil põllumajandusettevõtlusega alustada soovivaid noortalunikke Viljandi- ja Tartumaal.

PRIA teeb oma toetuseotsuse hiljemalt 19. novembriks ning maksab seejärel välja 75% määratud toetuse summadest. Lõppenud taotlusvoor oli praeguse rahastusperioodi kolmas, kokku on noortaluniku toetuse maksmiseks planeeritud 22,1 miljonit eurot.

Hetkel kuum