Pille Ivask • 13. detsember 2018 kell 15:34

May pääses, probleemid jäävad

Theresa May täna Brüsselis.   Foto: Reuters/Scanpix

Briti peaministri Theresa May umbusaldamine kukkus konservatiivse erakonna sees küll läbi, ent see ei tähenda siiski, et May tool poleks kõikuma löödud.

Kui Briti peaminister teisipäeval Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeliga kohtus, leidis aset kentsakas vahejuhtum, mis nii mõnegi meelest andis märku May väljapääsmatust olukorrast. Nimelt ei avanenud May auto uks, kui peaministri auto oli jõudnud kohale, et Merkeliga kohtuda.

Mõnevõrra leevendust tõi asjasse siiski kolmapäeva hilisõhtu, mil kukkus läbi konservatiivide seas tehtud umbusaldushääletus. Briti parlamendis on kokku 317 konservatiivi ning May umbusaldamiseks oli vaja 158 häält. Umbusaldamise poolt hääletas aga 117 liiget. Tulemus tähendab seda, et Mayle saavad konservatiivid uuesti umbusaldust avaldada alles aasta aja pärast.

Probleemid jäävad

BBC kirjutas, et kuigi May kui erakonna juhi umbusaldamine kukkus läbi, ei maksa unustada, et enam kui kolmandik konservatiividest hääletas siiski tema umbusaldamise poolt. See võib viidata sellele, et partei sees võib toimud suurem lõhenemine ning see ei tule sugugi kasuks Brexiti lepet silmas pidades. Brexitit pooldav konservatiiv Jacob Rees-Mogg on juba BBC-le öelnud, et kuigi ta austab hääletuse tulemust, võiks May siiski tagasi astuda.

Võrdlemisi suure vastuseisu oma tegevusele märkis ära ka peaminister ise. Pärast hääletamist ja tulemuse teatamist toimunud avalikus sõnavõtus ütles May, et kuna suur hulk konservatiive hääletas tema vastu, peab ta nende öeldut ja mõtteid kuulda võtma. Seejärel ütles ta, et jätkab tööd Brexiti elluviimise nimel, sest see on tee, mille britid on valinud.

May andis pärast umbusaldamise läbikukkumist teada, et ta lahkub erakonna liidri kohalt enne järgmisi ehk 2022. aasta valimisi. Arvatakse, et seesugune avaldus võib konservatiive sedavõrd lepitada, et laseb Brexitiga ühele poole saada. Siiski olla küllalt neid, kes arvavad, et May võiks valitsusjuhi kohalt kiiremini tagasi astuda.

Tunda on muutusi

Suurbritannia Brexiti-minister Stephen Barclay ütles täna ennelõunal BBC Radio 4 antud intervjuus, et May diil on kõige mõistlikum võimalikest. Samas tõdes ta, et Brüsseli poolt on tunda teatud „liikumist“, kuigi Euroopa Liit on teada andnud, et May lepe on ainus võimalik. „Mõlemad osapooled saavad aru, et Iiri piiri küsimus on probleem,“ lisas Barclay.

Saksamaa siseminister Stephan Mayer ütles BBC-le, et praegust lepet ei muudeta, küll aga arvab ta, et lepingu punktidesse kirja pandut saab täpsustada ning selgitada. Kõige selle eesmärk on Mayeri sõnul vältida brittide leppeta lahkumist Euroopa Liidust.

Iiri peaminister Leo Varadkar on teada andnud, et Põhja-Iirimaa ja Iirimaa vahele piiri rajamine ei tule kõne allagi.

Taas Euroopasse

May võidu märkis säutsukeskkonnas Twitter ära Austria kantsler Sebastian Kurz, kes õnnitles Mayd ning lisas, et Euroopa Liidu eesmärk on endiselt vältida leppeta lahkumist. Austria on praegu Euroopa Liidu eesistuja.

Pärast umbusaldushääletust May eriti asu ei saa, sest juba täna on May teel Euroopa Ülemkogule, kus põhiteema on Venemaa-vastaste sanktsioonide pikendamise kõrval mõistagi Brexit. May ülesanne on anda Euroopa Liidu liikmesriikide juhtidele selge ülevaade, mis seisus Brexit on. Seejärel arutavad riikide esindajad ilma Mayta, mis asjast saab. Brexiti peamine murekoht on Põhja-Iirimaa ja Iirimaa piir.

Nael endiselt tundlik

Financial Times kirjutas, et kuigi May pääses umbusaldamisest ja Briti nael seepeale tõusis, on asi endiselt enam kui habras. Nael, mis on analüütikutele olnud üks Briti majanduse baromeetreid pärast 2016. aastal toimunud Brexiti hääletust, edenes 1,2685 dollarile.

Commerzbanki analüütik Esther Reichelt ütles Financial Timesile antud kommentaaris, et kuigi täna on Euroopa Ülemkogu kohtumine, on asjad Brexiti ümber nõnda keerulised, et selgust pole. Samas nentis ta, et nüüd, mil May jätkab, on vähemalt mingit liikumist Brexiti protsessis tunda.

Hetkel kuum