5. jaanuar 2019 kell 10:15

Miljon eurot ei kata Eesti jalgpalliklubi kulu

Eesti jalgpalli valitsev meister Nõmme Kalju sihib edu ka Euroopas, kuid isegi miljoni euro suurune preemia ei tee eesmärgi saavutamist lihtsaks, leiab ettevõtja ja Nõmme Kalju president Kuno Tehva.

Ettevõtja ja Nõmme Kalju jalgpalliklubi president Kuno Tehva (esiplaanil vasakul) näeb, et suurettevõtjate asemel leiavad pigem väikesed tegijad jõudu klubi toetamiseks.  Foto: Mihkel Maripuu, Eesti Meedia / Scanpix

Tehva ütles Äripäeva raadio saates "Optibeti spordisaade", et Euroopas vastu tulevate konkurentide eelarved on palju suuremad ning seda vahet ei vähenda oluliselt ka Euroopa parimatele klubidele peetava Meistrite Liigasse pääsemise eest saadud umbes miljoni euro suurune preemia.

"Meedia sildistab ja ütleb, et Kalju teenis miljon eurot, kuid keegi ei küsi, mis on kulu," rääkis Tehva. "Kuigi võrreldes Euroopa Liigasse (Meistrite Liiga järel tähtsuselt teine võistlus – toim) pääsejatega on summa kolm korda suurem, on ka kulu oluliselt suurem – kui tahta Meistrite Liigas konkurentsivõimeline olla." Tehva sõnul on igasuguse Eesti klubi eelarvega raske edu saavutada, kuid sellele vaatamata saadakse hävitav hinnang, kui klubi langeb algusfaasis konkurentsist. "Ei saada aru, et läheme justkui labidaga tanki vastu," märkis ta.

Nõmme Kalju president näeb, et edu saavutamiseks on vaja osta väärt mängijaid. See nõuab omakorda raha ja sponsoreid. Kuigi viimaseid tekib järjest juurde, on Tehva sõnul Eesti spordi toetamisel siiski veel arenguruumi.

"Eestlased ootavad ära, kui villad Hispaaniasse saavad ostetud, ja siis avastavad, et võiks kultuuri ka toetada," kirjeldas ta praegust olukorda. "Suurettevõtjad istuvad sageli vaikselt ega tee midagi, samas kui väikesed, kel on raskem, tahavad meie eesmärke rohkem toetada," lisas ta.

Tehva jääb kriitikale vaatamata optimistlikuks, sest lootust annab erinevate toetajate lisandumine, tänu kellele on võimalik klubi eelarvet suurendada. "On tekkinud palju huvitavaid sponsoreid, kellele lähevad meie tegemised korda. Kuna suudame eelarvet suurendada, saame võib-olla Meistrite Liigas Eesti lippu kõrgemal hoida kui tavaliselt," avaldas ta lootust.

Flora varjus

Kuno Tehva näeb, et mängijate koha pealt on Eestis paremas seisus jalgpalliklubi Flora, mida peetakse ka siinseks lipulaevaks ja mis suudab parimad eesti mängijad endale meelditada.

"Kindlasti Flora on väga suur ja mängijatele pakutavate tingimuste mõistes jääb Kalju väga varju," nentis Tehva. "Staadionid, personal," loetles ta tegureid, miks mängijad võivad sageli Florat Kaljule eelistada. "Aga eks seda peab tegelikult mängijate enda käest küsima."

Kuna kohalikud mängijad eelistavad sageli Florat, ei jää Nõmme Kaljul muud üle, kui vaadata välismaale. "Kui tahame olla teenäitaja ja motivaator meil kasvavatele mängijatele, peame vaatama välismaale," rääkis Tehva. "Eks välismaisel turul ole erinevaid karisid meie jaoks palju – konkureerime meeskondadega, kel ei ole ühtegi piirangut ning hästi raske on nende tingimuste pealt –, samas meile väljakutsed meeldivad ja oleme harjunud karide vahel navigeerima."

Eestist tekitatud kariks peab Tehva peamiselt klubis kasvatatud mängijate reeglit, mille kohaselt ei ole neid võimalik asendada. "Sellist reeglit ei tohiks olla. Usume, et konkurents viib edasi, kuid praegu tekib kunstlikult olukord, kus palgad tõusevad, kuid motivatsioon kaob," rääkis Tehva ja tõdes, et Euroopas on juba mindud seda tüüpi reeglite kaotamise suunas. "Ma ei usu kunstlikkusse edusse, et keegi saab koha meeskonnas ainult seetõttu, et kedagi teist ei saa võtta, või et ta peab seal olema."

Kuus aastat ootamist

Praeguses keskkonnas tegutsedes võttis Nõmme Kaljul aega kuus aastat, et taas Eesti meistritiitel võita. "Emotsioon oli kindlasti hea, oleme 20 aastat seda jalgpalliklubi ehitanud ja selliste hetkede nimel seda tööd tehakse," rõõmustas Tehva. Tema sõnul hinnataksegi klubis tehtud tööd jalgpallis vaid selle järgi, mis välja paistab, ning keegi ei kipu nägema nii-öelda kardina taga toimuvat. "See on järjepidevus, see on usk ja kui see viib pingelises lõpuheitluses tulemuseni, siis kaasnevad pingelangus, rõõm ja pisarad – see on väga hea tunne."

Tiitlini viinud lõppenud hooajal suutis Nõmme Kalju muuhulgas kaotusi vältida. "Me võtame asju sellise tundega, et kui tegeled millegiga südamest, kella ei vaata ning annad kõik, ning kui aeg on küps ja edu meile määratud, siis see ka tuleb," kirjeldas Tehva eduni viinud filosoofiat. "Olen võtnud asju stoilise rahuga. Tean, mis meeskond väärt on ja nii ootasimegi oma hetke."

Siiski lisas Tehva, et Nõmme Kalju eesmärk ei ole ainult tiitlivõidud. "Meie strateegia on brändina läbi lüüa Euroopas – kahte asja korraga ei saa ning ka 2019. aastal tahame anda endast parima Meistrite Liigas mängimisel," viitas Tehva sellele, et eurosarja eelringides osalemine on tuleval hooajal Kalju prioriteet.

Lisaks headele tulemustele soovib Nõmme Kalju end näha klubina, kes kasvatab Euroopa jaoks noori ja talendikaid kasvandikke. Klubi juhitakse aga lähtuvalt üldisest majandusloogikast ning mängijatele tulemuste eest suuri preemiaid ei lubata. "Premium liiga (Eesti meistri selgitav liiga – toim) võidu eest said mängijad auhinnaks karika – mängisime selle, mitte raha nimel," rääkis Tehva. "See oli kohe algul kõigile selge, kuid kuna lõpuks kaasnes pingutusega ka raha, siis jagasime seda loomulikult ka mängijatega," lõpetas ta sõnumiga, et hea töö sai premeeritud, kuid see ei olnud eesmärk omaette.

Intervjuud Kuno Tehvaga saab kuulata pikemalt siit:

Hetkel kuum