Mait Kraun • 20 jaanuar 2019

Eelarvetrikid, mis muudavad su raha efektiivsemaks

Kui sul on 2019. aastaks seatud ambitsioonikad eelarveplaanid, siis erinevate trikkidega saad säästa rohkem nii, et sa ei pea oma teenistust suurendama, kirjutab CNBC.

Eelarvetrikid aitavad rohkem raha säästa.  Foto: Shutterstock

On ka halb uudis – selleks, et oma teenistusest rohkem välja pigistada, pead ka natuke vaeva nägema. See võib tähendada näiteks seda, et pead oma eelarves teatud kulutustesse varasemast rangemalt suhtuda. Lisaks sellele pead loobuma mõnest halvast harjumusest.

Et seda saavutada, pead kriitiliselt üle vaatama selle, kuidas oma rahaga ümber käid ja kus teed vigu.

"Me oleme sisuliselt harjumuste loojad. Paljusid asju teeme selle tõttu, et oleme neid ka varem teinud," ütles nõustamisfirma Qapitali käitumusliku rahanduse peaökonomist Dan Ariely, kes on ka Duke’i ülikooli professor.

"Uus aasta on hea võimalus asju puhtalt lehelt alustada," nentis Ariely. "See on aeg, kus tuleb oma varasemad käitumismustrid üle vaadata – millised meid õnnelikumaks muudavad ja milliseid tuleks muuta, et süsteem efektiivsem oleks."

Väljas käies kulutatakse liiga palju

Alustuseks on mõttekas jälgida, kuhu sinu raha läheb ja millele sa mõttetult palju kulutad. Qapitali eelmise aasta uuringust selgus, et kõige enam kurdavad inimesed raha üle, mida nad väljas käies kulutavad.

"See ei tähenda, et välja minemine on halb otsus," ütles Ariely. "Põhjus peitub selles, et me läheme välja ja sööme või joome liiga palju. Seejärel kahetseme seda."

Selleks, et neid kulusid vähendada, peaksid mõne kuu jooksul eelistama odavamaid restorane, ütles Ariely.

Sellest, et rahaasjade korras hoidmiseks on eelarvet vaja, on inimesed ka varem kuulnud. Aga eelarve pidamine võib Ariely sõnul osutuda küllaltki keeruliseks. Seda põhjusel, et näiteks väljas kohvi joomine läheb tavaliselt ühte kategooriasse ja supermarketis tehtud kulutused teise kategooriasse.

Selle asemel tuleks kõik kulutused, mis ei ole tehtud esmatarbekaupadele, panna ühte kategooriasse. See tähendab, et sa paned ühe eelarve alla näiteks restoranis tehtud kulutused ja puhkuse. See võimaldab paremini valikuid teha.

"Nüüd ma saan aru, kust see raha tuleb," ütles Ariely. "Kui ma väljas rohkem söön, siis see tuleb mu puhkuserahade arvel."

Selleks, et valikulistele kaupadele (kõik, mis ei ole esmatarbekaubad) tehtud kulutused kontrolli alla hoida, peaksid fikseeritud summa teatud kuupäeval teatud kontole kandma.

Pane fikseeritud kulude jaoks raha kõrvale

Hea mõte on raha kõrvale panna ka kulutusteks, mida sa igakuiselt niikuinii tegema pead. Olgu selleks iga-aastane õppemaks või kodulaenu makse.

Tähtis on ka see, millisel kuupäeval see raha kõrvale pannakse. Samuti peaks plaanid olema ka suuremas pildis, näiteks aasta jookul.

Võtame näiteks kaks inimest, kellel on sama sissetulek ja sama suur kodulaenu igakuine makse. Esimene inimene maksab laenumakse kuu esimesel päeval, teine maksab laenu tagasi 20. kuupäeval. Arielu sõnul tunneb teine ennast esimesed 19 päeva rikkamana, kui ta on tegelikult.

"Nad ei ole tegelikult rikkamad," ütles Ariely. "See raha ei ole lihtsalt ära kulunud veel."

Üks võimalus on maksta kõik oma arved päeval, mil saad palka. Teine võimalus on teha teine konto, kuhu suunad palgapäeval kõik suurte kulutustega seotud rahad.

Lõpus on sul parem ülevaade sellest, kui palju sul on tegelikult raha. See paneb sind vähem kulutama ja sa ei arva ekslikult, nagu sul oleks rohkem raha, nentis Ariely.

Hetkel kuum