Kessler: olen uhke

Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler.  Foto: Liis Treimann

Finantsinspektsiooni juhi Kilvar Kessleri hinnangul ei tulnud panga lahkuma sundimine liiga hilja ja ta on selle üle uhke.

„Saadame külalise koju. Olen uhke selle otsuse üle,“ sõnas Kessler intervjuus Äripäevale.

Saatuslikuks said Danske pangale siseuurimiste raportid, kus selgusid uued faktid, mis finantsinspektsioonis punase tule põlema panid.

Ka saab videost vastuse, kas enne Kilvar Kessleri aega finantsinspektsiooni juhtinud Raul Malmstein oli rahapesu tõkestamise teemal liiga leebe. Samuti kas veel mõnda Eestis tegutsevat panka ähvardab sulgemine.

Loe pikemalt Danske panga Eesti haru sulgemisest SIIT.

Järgneb intervjuu Kilvar Kessleriga.

Miks te Danske väljaviskamisega nii hiljaks jäite?

Kes ütleb, et me hiljaks jäime? Aga tõsisemalt öeldes aastal 2014 tegelesime Danske Banki Eesti filiaaliga Eestis. Vaatasime tollases infoväljas, mis siin filiaalis toimub ja tegime järeldused. 2015. aastal ta meie ettekirjutuse tõttu lõpetas mitteresidentide äri. Aastal 2018 sündis panga tehtud analüüs meedia survel, pank ise ei oleks tahtnud seda teha. Panga analüüsist avaldatud kokkuvõte oli üheks aluseks meie enda tegevusele, praegusele otsusele.

Kas siit saab välja lugeda, et raportitest selgus fakte, millest pank teatas liiga hilja?

Absoluutselt. Seaduse järgi on pangal kohustus teatada kahtlasest tehingust. Pank massiivselt ei teatanud rahapesu andmebüroole sellistest tehingutest õigeaegselt, vaid tegi seda aastaid hiljem. See on aktsepteerimatu. Kui riigiasutus ei ole saanud infot, siis on keegi rikkunud kohustust, isegi kui hiljem seda täita võidakse.

Kas finantsinspektsioon oleks saanud teha juba varem midagi paremini? Mõtlen aega enne teid, kui tulite seda 2014. aastal juhtima.

See on raske küsimus. Alati võib mõelda ennast ajas tagasi. Praeguses infoväljas kaaluda, kas oleks võinud midagi teisiti teha … Loomulikult oleks ka toona saanud mingeid asju teha teisiti. Kas selleks oli piisavalt informatsiooni või ressursse, on minul hästi raske hinnata.

Endine juht Raul Malmstein oli liiga leebe või oli seal mõni muu põhjus?

Ma ei oska vastata, kas liiga leebe, mitte leebe või mingi muu põhjus. Küll aga oskan vastata sellele, kas aastast 2014 on Eestis rahapesu tõkestamine kuidagi aktuaalsemaks muutunud, kas või seetõttu, et rahvusvaheline keskkond on teistsuguseks muutunud. Vastus on, et jah, on küll.

Investor Bill Browder ütles, et too little, too late. Olete nõus?

Ma ei oska ennast panna Bill Browderi sussidesse. Igal inimesel on õigus, võimalus ja vabadus avaldada, mida heaks arvab. Mina tean, mida praegu tegime. Otsuse, millega saadame külalise koju. Ma olen uhke selle otsuse üle.

Kas sulgemine tuli kiiremini ka selle tõttu, et olete Taani finantsinspektsiooniga sisuliselt tülis?

Ma ei julgeks kvalifitseerida, kas tülis või mitte. Arvan, et meil on olnud erinevad vaated sellele, kes mida tegema peaks või võiks teha.

Mida te praegu Taani finantsinspektsiooni asemel teeksite?

Seda ma ei tea, seda peab Taani finantsjärelevalvelt küsima. Hea kommunikatsioon ja ausus on alati võtmed erinevate eluliste situatsioonide käsitlemisel.

Kas Eestis ähvardab veel mõnda panka sulgemine?

Seda on hästi vara öelda. Kõigepealt kogume informatsiooni, arutame pankadega asju.

Kas see oli jah?

Ei olnud jah, lihtsalt kirjeldan, milline protsess meil on. Selleks, et teile jah või ei saaksin öelda, tähendab, et olen hiromant. Kuna ma ei ole hiromant, siis ei saa ma sellele küsimusele vastata. Võin kirjeldada protsessi. Finantsinspektsioon kogub informatsiooni, on pangaga dialoogis ja kui pank nii-öelda toru ei võta, siis astutakse järgmine samm. Kuni selleni välja, et võetakse tegevusluba ära. Ma ei välista, et seda võib juhtuda ka edaspidi. Loodan, et seda ei sünni.

Meie teada on Danske Banki juhid käinud finantsinspektsioonis kohtumas. Millised need kohtumised on olnud? Emotsionaalsed?

Eks erinevad kohtumised on olnud …

Kui rääkida sulgemisest.

Noh, kas või ärakuulamise raames inimestega suheldakse, olgu see kirja teel või suuliselt. Ei saa välistada, et sellega on emotsioonid seotud. Kuidagi panna mingile skaalale, kas need on emotsionaalsemad kui mõned teised kohtumised, on raske hinnata.

Kümnepalliskaalal olid kohtumised …

(Puhkeb naerma) Ei oska vastata. Ei tea.

Hetkel kuum