Eliisa Matsalu • 5. märts 2019 kell 13:06

Kiik: Reformierakonna tingimused teisi ei vaimusta

Ükspuha, kellega otsustab Reformierakond koalitsiooniläbirääkimisi pidama hakata, saab kõneluste üheks suurimaks komistuskiviks Kaja Kallase lubadus teha 500 eurot tulumaksuvabaks kõigile.

Keskerakonna liikme Tanel Kiige sõnul ei ole praeguste Reformierakonna tingimustega Keskerakonnal mõtet valitsusse väiksemaks osapooleks minna.   Foto: Liis Treimann

Keskerakonna liige ja peaministri büroo juht Tanel Kiik tunnistas, et Keskerakonnal eile pärast kohtumist Reformierakonnaga suurt vaimustust ei olnud. „Maksupoliitika erimeelsused on selgelt suurimad,“ ütles ta. Ühest küljest tahab Reformierakond teha maksuvabastuse kõigile, teisest küljest tahab langetada aktsiise. „Meie tahame aga tõsta pensioni ning madala ja keskmise palgaga inimeste sissetulekuid. Tekib küsimus, kuidas seda kõike on võimalik koos saavutada,“ rääkis Kiik, kes tõdes, et juba eraldiseisvana on kõik need lubadused väga kallid.

Rahandusministeeriumi valimislubaduste analüüsi järgi läheks Reformierakonna tulumaksureform aastas maksma 247 miljonit eurot. Keskerakonna erakorralise pensionitõusu lubadus viiks esimesel aastal 140 miljonit eurot. Terve valitsemisaja ehk nelja aasta peale jääksid lubaduste hinnad 850 ja 990 miljoni euro vahele.

Vastakas sõnum valijatele

Üks asi on lubaduste kallidus, teine asi on aga põhimõtetes, rääkis Kiik. „Nii SDE, Isamaa kui ka Keskerakond on osalenud praeguse maksusüsteemi ja aktsiisipoliitika kujundamises. Valitsusse minek annaks sõnumi, et kõik, mis eelmine valitsus tegi, on olnud halb ja vale ja tuleks korda teha, nagu Reformierakond ütleb,“ selgitas ta. Kiik lisas, et Reformierakond sai küll valimistel 29% suuruse toetuse oma tulumaksulubadus ellu viia, kuid ülejäänud 71% valijatest mõtleb võib-olla ikka teisiti. „Seega läheb keeruliseks,“ märkis ta.

Seda kõike arvestades oli Keskerakonna juhatus Kiige sõnul ühisel meelel, et selliste tingimustega pole mõtet valitsusse väiksemaks osapooleks minna. „Kui minna, siis minna ikka nende teemadega, mida meie oleme lubanud,“ rääkis ta. Nendeks lubadusteks on pensionitõus, väikepalgaliste sissetulekute suurus, tausta ühistranspordi ja riigireformi küsimused. „Nende teemadega on ükskõik kellega kergem valitsusse minna kui tulumaksureformiga,“ ütles ta. „Põhimure on, kas on võimalik Reformierakonna ja meie lubadusi eelarve raamistikku ära mahutada nii, et oleks kaitstud ka sotsiaalselt nõrgemad inimesed,“ lisas Kiik.

Priit Sibul, Isamaa peasekretär

Nii palju oidu meil on, et kui see ära teha, siis millegi muu jaoks enam raha ei jagu.

Omaette küsimus on Kiige sõnul see, mida mõtlevad praegu sotsid. Ta selgitas, et SDE on olnud kunagi 30% suuruse toetusega. „Reformierakonnaga valitsusse minnes kukkus see 15% peale. Nüüd langes lausa 10 peale. Ka neil on mõttekoht, mis sõnumeid nad oma valijatele saatma peavad. Milliseid vaateid nad kaitsevad?“ arutles Kiik. Kiige sõnul on praegu kõik erakonnad väga mõtlikud, mida edasi tegema peaks.

On ka olulisemaid kitsaskohti

Isamaa peasekretär Priit Sibul naljatles, et kui Reformierakonna lubadus 500 eurot kõigile maksuvabaks teha, on koalitsiooni läbirääkimised ka lõppenud, kuna millekski muuks raha ei jätkuks. „Kui on tahe, on võimalik selleks raha leida, kuid ma arvan, et Eestis on olulisemaidki probleeme kui see, et ka jõukamad inimesed vähem makse maksma peaksid. Kellele ei meeldiks vähem maksta, kuid ma ei leia, et see on koht, kus king kõige valusamini pigistab,“ ütles ta.

Sibula sõnul on üheks suureks erimeelsuseks Isamaa ja Reformierakonna vahel ka teise pensionisamba küsimus. „Meil ei ole selles vallas ei Reformierakonna ega ka SDEga ühisosa,“ ütles Sibul. „Nende arvates pole penisonisüsteemis midagi vaja ära teha.“

Sibul märkis, et asi pole selles, justkui Isamaa ei tahaks, et maksuvabastus oleks kõigile samasugune, küsimus on lihtsalt rahas. „Nii palju oidu meil on, et kui see ära teha, siis millegi muu jaoks enam ei jagu,“ ütles ta. „See on ka põhjus, miks eelmine valitsus üldse sellise kompromissini jõudis. Raha ei olnud,“ lisas Sibul. Seega on tema sõnul oluline arutada hoopis, mille arvel maksuvabastust kõigile teha. „Ühiskonnas see suurt ei muudaks,“ lisas ta.

Eelmise valitsuse saavutatud maksusüsteem ei olnud Sibula sõnul Isamaa jaoks ideaalne variant, tegu oli lihtsalt kompromissiga.

Eilsed kõnelused Reformierakonnaga olid Sibula sõnul pigem formaalsed kohtumised kui konsultatsioon või läbirääkimised. Tema jaoks oli üllatav, et Reformierakond otsustas kohtuda ka Keskerakonnaga. „Alguses rääkis Kaja Kallas, et kavatseb pidada läbirääkimisi sotside ja Isamaaga, kuid pärast Reformierakonna juhatuse koosolekut seisukoht muutus,“ märkis ta. „See pani kulme kergitama.“

Sotsid püsivad kidakeelsed

Sotsiaaldemokraadid on senimaani kõikidest erakondadest kõige vaiksemad olnud. Intervjuusid eriti ei jagata ja arvamusi ei avaldata. Erakonna peasekretär Kalvi Kõva vaidles vastu, et sotsiaaldemokraadid pole midagi nii vaiksed olnud. „Arutasime eile juhatuse koosolekul, kas ja kuidas läbirääkimistele minna. Midagi me otsustanud pole,“ rääkis Kõva.

Kui Reformierakond teeb sotsidele ettepaneku minna koalitsiooniläbirääkimistele, siis kutse võetakse kindlasti vastu, ütles Kõva. „Oma eesmärke saab ellu viia ainult koalitsioonis,“ ütles Kõva. Ta lisas, et ei saa aru, kuidas saab üldse küsida, kas erakonnal tuleks jääda opositsiooni või proovida minna koalitsiooni. Kõva sõnul on sotsid viimastel aastatel valitsuses olles väga palju oma programmi ellu viia saanud, mis tähendab, et koostöö Isamaaga, kellega sotse pidevalt vastandatakse, on võimalik ja teostatav.

Küsimuse peale, kuivõrd on sotsid valmis kaasa minema Reformierakonna tulumaksuvabastuse lubadusega, vastas Kõva, et ega ka viimase valitsuse kokku panemisel ei olnud tulumaksureform sotside idee. Peale selle on sotsid seekord andnud teistsuguseid lubadusi, mida nad ellu viia tahaks. Sellest võib järeldada, et erinevalt Keskerakonnast ja Isamaast lähevad sotsid suurema tõenäosusega Reformierakonna lubadusega kaasa.

SDE esimees Jevgeni Ossinovski valimispeol Kaja Kallast võidu puhul õnnitlemas. SDE peasekretäri Kalvi Kõva sõnul tahaksid sotsid valitsusse pääseda.  Foto: Andras Kralla

Reformierakond mõtleb ja mõtleb

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles, et nad arutavad täna Reformierakonna liikmetega, mida edasi teha. „Paneme plusse ja miinuseid kirja,“ ütles ta ja lisas, et erakonna juhatus koguneb homme hommikul. Siis peaks tulema ka otsus, kellega kavatsetakse koalitsioonikõnelustele minna. Homme hommikul kohtuvad erakonna esimehed kordamööda ka president Kersti Kaljulaidiga.

Kallas märkis, et on väga vara arutada, kuivõrd on Reformierakond valmis oma maksulubaduses kompromisse tegema. „Need detailid kuuluvad juba päriskõneluste sekka,“ ütles ta. „Praegu alles arutame ühisosasid.“

Kallas keeldus ütlemast, kellega eile kõige keerulisem kohtumine oli. „Muidu ma ütlen ju kõik ära. Seda me arutamegi praegu oma erakonnaga,“ ütles ta.

Hetkel kuum