Rohkem kui kaks aastat tagasi pani LHV pank firmamatja Lauri Hansbergi Wise’i kontole teele ümmarguse summa. Hansberg raha tagasi ei anna.

- Lauri Hansberg sai hiljuti ärikeelu. Romufirmadega äritsev Hansberg ei varja enda rikkis moraalikompassi, kui jutt läheb mahamaetud maksurahale. „Arvestades, kui palju Eesti riik ise on miljoneid tühja loopinud, siis mul pole küll südametunnistuse piinu,“ on ta varem öelnud. Foto: Liis Treimann
Asi on nüüd kohtus. Kohtunik peab sel kuul otsustama, kas raha kuulub firmamatjale. Küsimusele, et kui kohtunik käsib raha tagasi anda, siis kas ta teeb seda, pärib Hansberg vastu: „Aga mis te ise arvate?“
Kui ajakirjanik arvab, et see tundub ebatõenäoline, on Hansberg nõus: „See on pehmelt öeldud.“
Aga vaatame siis, mis juhtus.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Firmamatjate mentaliteet on pärit 90ndatest ning sellise äri jätkumine näitab mõnes mõttes ka maksuameti tahtmatust asjaga tegeleda, nentis Äripäeva ajakirjanik Meelis Mandel saates “Äripäev eetris”.
Võlgu taga ajavate partnerite pikalt saatmises näeb mängu ilu firmamatja Raul Pint. Kuigi riigis on varsti kümme aastat püütud firmamatjate äri summutada, näitab Äripäeva eksperiment, kuidas see käib täistuuridel edasi – Raul Pinti ei sega sealjuures isegi ärikeeld.
Pahatahtlike likvideerijate kliendid eelistavad oma raskustes firmasid maha raputada, kuna see teekond on lihtsam kui pankrotimenetlus. Et tegelikult püsib vastutus mineviku eest veel aastaid, jääb klientidel sageli tähelepanuta.
Kuidas tuvastada ärijuhid, kes kasutavad firmamatjaid?
Viimase aasta jooksul on firmade matmine märgatavalt kasvanud ning tegevusalale on sisenemas ka uusi tegijaid. Firmamatjad on isikud või ettevõtted, kes pakuvad teenust raskustes olevate firmade likvideerimiseks, sageli eesmärgiga vältida võlausaldajate nõudeid või maksuameti tähelepanu. Rahvapäraselt kutsutakse neid ka “tankistideks“.
2020. aasta veebruaris alustanud Trigon Dividendifondi esimese viie aasta tootluseks on 105,9%. Õpetlik näide sellest, kuidas tänu aktiivsele fondijuhtimisele on võimalik oma vara stabiilselt ja jõudsalt kasvatada.