Rivo Sarapik • 10. september 2015 kell 10:00

10 pala, mis panid Steve Jobsi imetooteid looma

Steve Jobsi loodud iPhone muutis nutitelefonide turgu, aga ka inimeste meediatarbimise harjumusi ning käitumist.  Foto: Scanpix

Eile uute toodetega välja tulnud Apple'i asutaja Steve Jobs kasutas muusikat enda tuju muutmiseks ning loovuse utsitamiseks.

Ettevõtjaile on muusika oluline töövahend, kommenteeris ajakirjale Inc Dr Victoria Williamson (Goldsmith College). "Aju-uuringud on näidanud, et aju erinevaid osi saab aktiveerida muusikaga," selgitas ta. Ehk muusikaga saab aju programmeerida mõtlema ja tundma soovitud viisil.

Vahetult enne surma 2010. aastal avaldas Apple´i asutanud Steve Jobs oma lemmikmuusikud, kelle seas on näiteks Bob Dylan, John Lennon, Miles Davis, The Rolling Stones jt. Ehkki Jobs oli aktiivne mediteerija, kasutas ta ajakirja hinnangul ka muusikat oma teadvuse ja tujude mõjutamiseks.

Toome ära 10 pala, mis võisid aidata tal teadvust mõjutada.

1. John Lennon - Imagine. Jobs tahtis, et tema loodu muudaks maailma paremaks kohaks. Nii oleks loogiline, et see dogmade vastu mässav ja paremat maailma ihalev lugu tema valikusse kuulus.

2. Cat Stevens - Hard Headed Woman. See pala ilmselt vallandas Jobsis toetavad ja austavad tunded oma naise Lauren Powell Jobsi vastu, kes on ka ise tippjuht ja filantroop.

3. Bob Dylan - Highway 61. Tempokas lugu, mille irooniline alatoon iseloomustab hästi ka Jobsi kuiva huumorit.

4. The Goldberg Variations (J.S. Bach). Nii helilooja kui Jobs olid tuntud selle poolest, et suutsid muuta lihtsaks ka kõige keerulisema meloodia või tehnoloogia.

5. Grateful Dead - Truckin. Ettevõtjale kohaselt reisis Jobs palju. See pala võis aidata tal pikaleveninud retkedel loovust säilitada. 

6. Jackson Browne - Late For The Sky. See pala räägib kaotatud võimalustest ning sellest, kuidas elust maksimum võtta. Võimalik, et Jobsil aitas see keerulistel aegadel tasakaalu ja perspektiivi säilitada. 

7. Miles Davis - Blue In Green. Maailma parim trompetimängija esitab pala, mis aitab suurepäraselt pärast rasket ja pingelist päeva lõõgastuda.

8. The Rolling Stones - Beast of Burden. Klassika, mis kõneleb sellest, kuidas jääda iseendaks ajal, kui väliskeskkond tahaks sind kellegi teisena näha.

9. The Who - Won't Get Fooled Again. Jobs eksis ühe korra ega teinud sama viga uuesti. See pala võis olla tema äristrateegia tunnusmeloodia.

10. Peter, Paul and Mary - Blowing in the Wind. Kui Lennon näitas oma looga maailma, millist Jobs ihales, siis see lugu (kirjutajaks Bob Dylan) tuletas talle meelde, mida veel teha tuleb.

Hetkel kuum