Tim Cook – läbi põrunud või kiitust väärt?

Tim Cookil täitus kolmapäeval viis aastat Apple'i tegevjuhina.  Foto: EPA
Fredy-Edwin Esse • 25. august 2016 kell 8:15

Ühelt kõigi aegade legendaarsemalt firmajuhilt Steve Jobsilt ohjad üle võtnud Tim Cookil täitus ametis viis aastat.

Haruldaselt vähe inimesi seisab sellise väljakutsega silmitsi – astuda legendi järel ametisse – ja üks neist vähestest on Apple’i praegune tegevjuht Tim Cook. Milliseks hinnata tema senist ametiaega, viis aastat pärast Steve Jobsilt juhtimise ülevõtmist?

Kolmapäeval täitus Tim Cookil viis aastat Apple’i tegevjuhi ametis. Mäletan veel siiani, kuidas kuulsin hommikul tööle sõites raadiost, et Steve Jobs astub ametist tagasi. Mäletan seni artiklit, mille selle kohta kirjutasin – korporatiivmaailma imelaps astus tagasi. See oli suur sündmus ja viis aastat hiljem mõistan seda ilmselt veelgi enam.

53miljardit dollarit puhaskasumit teenis Apple eelmisel majandusaastal.

Peenhäälestajast visionääriks

Tim Cookil tundus olevat pea võimatu ülesanne täita Jobsist tekkinud tühimik. Teda ei visatud pea ees sügavasse vette, Jobsi terviseprobleemide tõttu täitis Cook alates 2009. aastast sageli tegevjuhi ülesandeid. Ta vastutas ettevõtte igapäevase juhtimise eest, samas kui suuremad otsused jäid Jobsile.

Ta oli end juba tõestanud andeka tootmisjuhi ja väärtusliku juhtkonna liikmena, kuid nüüd oli peamine küsimus, kas ta suudab olla visionäär ja langetada otsuseid Apple’i pikaajalise edu nimel.

Sarnase olukorra oli juba läbi teinud suurkonkurent Microsoft. Pärast visionääri taandumist (Bill Gates) suutis tugev korporatiivmees (Steve Ballmer) firma lühiajalist edu hoida, kuid pikemas plaanis juhtis ta firma karile. 

Aga vaatame, millega Tim Cook on hakkama saanud. Võtame ette tema plussid ja miinused. Alustame halvast.

Tim Cooki miinused

Apple’ile on viimastel aastatel kõige rohkem ette heidetud innovatsiooni puudumist. Tim Cooki ametiaja jooksul on juurde toodud põhimõtteliselt vaid üks uus tootekategooria – Apple Watch. Kahjuks pole see toode eriti edukas, kuigi on enim müüdud nutikell.

Ülejäänud Apple’i riistvara tooted on unarusse jäänud. Tooted nagu iMac, MacBook, Apple Watch ja Mac Pro pole enam ammu uuendusi näinud. Tehnoloogiahuvilised loodavad, et sel sügisel saavad kõik nimetatud koos iPhone'idega värskendus. See tähendab, et praegu on ilmselt halvim aeg üldse viimase viie aasta jooksul soetada mõni uus Apple’i toode.

Suvel täitus võimas verstapost, Apple on müünud kokku miljard iPhone'i. Kahjuks sõltub firma täielikult iPhone’i edust – telefon moodustab umbes kaks kolmandikku Apple’i käibest. Telefon on endiselt ülipopulaarne, kuid müük on paisunud sedavõrd suureks, et enam ruumi ei ole. Viimased kaks kvartalit on Apple’i käive kahanenud, sellega leidis lõpu 13 aastat järjestikust käibe kasvu.

Tim Cooki plussid

Apple’i aktsia on Tim Cooki ametiaja jooksul rallinud 113%, ilma dividendideta. Selle aja jooksul on Apple hakanud maksma dividende, ostma kümnete miljardite dollarite väärtuses aktsiaid tagasi ja muundunud kasvuaktsiast väärtusaktsiaks.

Kahtlemata on Cooki suurim edu olnud iPhone 6 turule toomine. Telefon on endiselt müüduim iPhone’i mudel ja sellega murdis Cook Jobsi veendumuse, et tarbijad ei taha ega vaja suuremat ekraani. Tuli välja, et tahtsid ja vajasid küll.

Cooki kõige suurem võit on ilmselt olnud Apple’i kultuuri säilitamine. Vaatamata Jobsi lahkumisele on firma väga sarnane selle ettevõttega, mida rahvas armastas 2011. aasta augustis. Lihtsalt käive on veidi enam kui kaks korda suurem. Tim Cook on suutnud Apple’ist veelgi suurema ettevõtte teha. Eelmisel majandusaastal teenitud 53 miljardit dollarit puhaskasumit oli rohkem kui Facebooki, Alphabeti, Amazoni ja Microsofti aastased kasumid kokku.

Hinne ametiajale

Viis aastat on kiirelt läinud ja Tim Cookile võib omajagu asju ette heita. Mind häirib, et ta pole uusi tooteid turule toonud. Ma ei pea silmas isegi mitte tootekategooriaid, vaid lihtsalt olemasolevate toodete täiesti uusi mudeleid.

Samas on Tim Cook pidanud täitma alguses täiesti võimatuna näinud ülesannet juhtida Apple’it pärast Steve Jobsi. Cooki ei saa kuidagi halvaks juhiks pidada, mistõttu on raske valida, kas anda talle hindeks 4+ või 5–. Ega põhimõtteliselt neil kahel hindel ka suurt vahet ei ole ja igaüks võib endale meeldiva valida.

Hetkel kuum