Pille Ivask • 21. september 2015 kell 5:00

12 tegevust, millega edukad tööpäeva alustavad

Kuidas saada hakkama suure hulga ülesannetega?  Foto: epa

Psühholoogid on öelnud, et tööpäeva esimese tunni tegevused on kogu ülejäänud päeva arvestades kriitilise tähtsusega, kirjutab karjäärinõuväljaanne Aol Jobs.

„Edukad inimesed mõistavad, kui oluline on omada kontrolli oma hommikuste tegemiste üle ning teavad, kuidas aega kõige targemini kasutada,“ lausus töönõustaja Lynn Taylor. „Sellised inimesed teavad, kuidas esimese töötunni ärevus maha suruda ning keskenduda põhilisele,“ lisas ta.

Taylor märkis, et igal inimesel on oma meetod, mille järgi ta asju tähtsuse järjekorda asetab. „Kõik edukad inimesed jäävad päeva alustades fokuseerituks. Nad oskavad eristada, missugused asjad võivad oodata ning millised mitte.“

Järgnevalt 12 tegevust, mida edukad inimesed esimese tööl veedetud tunni jooksul teevad.

Nad ei pea koosolekuid. „Hommikuti pole kindlasti mõtet pidada koosolekuid, seda muidugi juhul, kui koosolek ei nõua asjaosalistelt väga suurt keskendumist ja vaimset pingutust,“ lausus raamatu „What the Most Successful People Do Before Breakfast“ autor Laura Vanderkam. „Koosolekuid on mõistlik pidada näiteks pärastlõunal, mil töötajate energiatase hakkab tasapisi allapoole liikuma. Projektide ning palju mõtlemist vajavate ülesannetega  tasub tegeleda siis, kui energiatase on kõige kõrgem. Enamik inimesi tunneb end kõige motiveeritumana ning energilisemana just hommikuti,“ lisas ta.

Nad reflekteerivad oma tegemisi. Taylor ütleb, et oma tegevuse paremaks koordineerimiseks on väga oluline oma tegevust reflekteerida. Mida ma teen õigesti? Mida valesti? Missugused on minu laiemad eesmärgid? Missugusena näen ma oma praegust tegevust?

Neil on strateegia. Vanderkam märgib, et edukad inimesed võtavad tööpäeva alguses mõne minuti, et mõelda, kuhu nad jõudnud on ning kuhu nende karjäär või äritegevus välja võiksid jõuda. Vandekram märgib, et inimene võiks teada, kuhu ta oma tegevusega välja tahab jõuda. Nii on lihtsam paika panna ka oma tuleviku tegemisi.

Nad vaatavad kalendrisse ning tegemist vajavate ülesannete nimekirja. Suurt segadust aitab hommikuti ära hoida kalendrisse piilumine ning tegemist vajavate ülesannete ülevaatamine. Nii on lihtsam oma tegemisi korraldada, samuti aitab see vältida ülesannete kuhjumist ning ülemõtlemist.

Nad ajakohastavad oma kalendrit. „Kui sul pole plaani, on oma aega üsna raske targalt kasutada. Samas peaksid plaanid olema vajaduse korral kohandatavad,“ soovitab Taylor ja lisab, et just päeva alguses on kõige mõttekam oma tegemised üle kaeda.

Nad teevad ajurünnakuid. Kui sind ootab ees mõni keeruline projekt või ülesanne, on mõistlik esimesed pähe tulevad mõtted kohe kirja panna. See aitab vältida hilisemat ülemõtlemist.

Nad kirjutavad midagi, mis nõuab tõsist mõttetööd.  Vanderkram ütleb, et eriti tähtsate või palju mõttetööd nõudvate kirjatöödega võiks tegeleda just hommikul, kuna siis on vaim värske.

Nad ütlevad „Tere!“. Edukad juhid ning töötajad on teadlikud, kellega nad ühte meeskonda kuuluvad. Tervitamine on üheaegselt nii viisakas kui ka näitab välja, et sa hoolid oma meeskonnast, samuti mõjub see kogu ülejäänud tööpäeva arvestades positiivselt ning aitab kaasa produktiivsuse suurendamisele.

Nad heidavad pilgu e-kirjadele. Kuigi e-kirjade lugemine on päeva üks esimesi tegevusi, soovitavad eksperdid e-kirjadele kõigepealt pilk peale visata, mitte neid kohe lugema asuda. Vanderkram ütleb, et nii suudad sa paremini eristada need kirjad, mis on tähtsad ning need, mille võib kõrvale jätta.

Nad ei lase end kõrvalisest segada. Kuigi kontoris toimunud sündmustest on end lihtne lasta mõjutada, teavad Taylori sõnul edukad inimesed, kuidas ennast seesugustest draamadest kõrvale hoida ning oma asjadega tegeleda.

Nad lõõgastuvad. Paljude inimeste jaoks võib lõõgastumine osutuda üsna keeruliseks, eriti kui ees ootab palju tegemist vajavaid asju. Ometigi soovitavad eksperdid kasvõi mõne minuti puhata ning alles siis tööde kallale asuda.

Nad lasevad tülidel rahuneda. Hommik on kiire aeg ning esimene töötund võib endaga kaasa tuua veidi segadust. Seega, kui su töökaaslased lähevad omavahel tülli, siis ära tõtta probleemi lahendama, vaid lase asjal veidi settida. Kui asi pole mõne tunni vältel ise ära lahenenud, alles siis tasub end asjasse segada.

Hetkel kuum