Pille Ivask • 14. november 2015 kell 11:00

Kuus põhjust, miks sa ettevõtjana ebaõnnestusid

Üks edu aluseid on oskus meeskonnana töötada  Foto: epa

On selge, et ettevõtja olla on keeruline ning statistika põhjal võib väita, et kõigist ei saagi ettevõtjaid. Ajakiri Entrepreneur uuris, mis võivad olla põhjused, miks ühed ettevõtjad äritegemises õnnestuvad ja teised mitte.

Selgub, et põhjused, miks sa ettevõtjana ebaõnnestusid, on kinni sinus endas. Küsi endalt: „miks ma olen ettevõtjana ebaõnnestunud?“ ning mõtle, missugused vastused sulle pähe tulevad. Ehk on seal ka mõni järgnevatest?

Sa kartsid. Hirm on inimesele igati normaalne emotsioon. Teisalt peab arvestama, et hirm on väga keeruline ja mitmepalgeline nähtus. Sageli ei pruugi sa oma hirmudest isegi teadlik olla ning see omakorda võib segada su eesmärkide saavutamist. Pole vahet, kas tegeled müügitegevusega või püüad leida investoreid oma ideed toetama, hirm võib sind suurel määral takistada.

Üldiselt seostatakse alateadlikku hirmu otsustamatuse, ambitsioonituse ja murelikkusega. Samuti on alateadlikku hirmu seostatud kalduvusega asju edasi lükata. Kui sa tunned, et sa oled taoliste sümptomitega kokku puutunud, on paslik endalt küsida, mida sa täpsemalt kardad.

Paljud inimesed kardavad tõde, sest nad ei taha endale oma puudusi tunnistada ning tunnevad seetõttu piinlikkust. Teised võivad see-eest karta edu ja õnnestumist, kuna ei tunne, et nad väärivad seda. Paljud inimesed kardavad ebaõnnestumist, mõtlemata, et ebaõnnestumised on elu loomulik osa. Üheks suuremaks himuks peetakse aga kartust olla erinev. Inimestele võib olla keeruline mõelda kastist välja ning lagedale tulla millegi unikaalsega. 

Seega on oluline mõista, missugused on su hirmud ning neid endale teadvustada. Kui sa kardad midagi, siis karda pealegi, ent vii oma idee ikka ellu.

Sa tahtsid kõike ise teha. Väikeste ettevõtete puhul on tavaline, et omanik püüab kõigi asjadega ise hakkama saada. Ühtlasi peetakse seda üheks peamiseks väikeste ettevõtete ebaõnnestumise põhjuseks. Soovimatus teisi kaasata takistab ettevõtte arengut.

Kuigi paljud ettevõtjad võivad mõelda, et isetegemine on kõige mõistlikum, võib soov kõike liigselt kontrollida edule hoopis takistuseks saada. Selle asemel tuleks kaasata professionaalne ja tore meeskond, kellele sa saaksid ülesandeid delegeerida. Lõppkokkuvõttes on targem omada osa millestki suurest kui kõike mitte millestki.

Sa polnud piisavalt püsiv. Kolmandaks ebaõnnestumise põhjuseks võib tuua püsivuse puudumise. Ettevõtjaks olemise pärisosa on tagasilöögid ning ebaõnnestumised.

Sageli juhtub, et eesmärgi saavutamiseks peab tegema palju ponnistusi, et selleni jõuda. Kõik ettevõtmised ei pruugi korraga edukalt käima minna.

Sa ei investeerinud endasse piisavalt. Henry Ford on öelnud, et enamik raha säästmist puudutavaid nõuandeid, mis talle antud, on valed. Suure säästmise asemel panustas Ford raha enese täiendamisse, koolitamisse ja arendamisse, et siis täie valmidusega tööturule ja ettevõtlusse siseneda. Suurema säästmisega hakkas ta enda sõnul tegelema alles 40. eluaastast. 

Nii, nagu investeerimine ettevõtlusse, võib investeerimine iseendasse aastate pärast korralikke dividende tuua. Seetõttu soovitatakse, et tänapäeval võiksid inimesed ennast näha kui ettevõtet, mis vajab pidevaid investeeringuid.

Sa teed asju, aga mitte õigeid asju. Üks ebaõnnestumise põhjuseid võib veel olla ka valede asjade tegemine. Paljud meist ütlevad, et neil on nii palju kohustusi ja kogu aeg on kiire. Küll aga tasuks mõelda, kas me oleme kõik oma kohustused võtnud sellepärast, et neid on tarvis või hoopis sellepärast, et me pole suutnud „ei“ öelda? 

Sageli on nii, et inimesed lükkavad edasi just kõige olulisemaid kohustusi ning tegelevad „väikeste“ asjadega. Seetõttu soovitavad eksperdid tegeleda kõige olulisemate asjadega just vara hommikul ja nii võid avastada, et sa said ühe hommiku või päevaga tehtud rohkem kui paari kuuga.

Sa ei oska lõpetada. Kui sul on kalduvus alustada iga paari kuu tagant uue ettevõtmisega ning eelmine pooleli jätta, võib sul olla probleeme oskusega asju lõpule viia. Edu saavutamine üleöö tuleb üldjuhul ainult tänu sellele, et enne seda on aastaid vaeva nähtud. Seega tasub enne idee nurka viskamist plaanida, kas tõesti on projekt end ammendanud või on selle soovi taga pigem sinu isiklik pettumus, sest edu ei saabunud nii kiiresti kui sa ootasid.

Hetkel kuum