Pille Ivask • 20. detsember 2015 kell 13:03

Eduka ärikohtumise saladused

Ärikohtumistel tasub olla ette valmistunud ning arvestada erinevate kultuuride omapäradega. Fotol Venemaa välisminister Sergei Lavrov (paremal), kes kohtub Iraalia ärimehega  Foto: epa

Hiljutisest uuringust selgub, et enamik professionaalseid juhte eelistab meili või telefoni teel suhtlemise asemel näost näkku suhtlemist.

Seetõttu on väga oluline, et ärikohtumised oleksid korraldatud mõlemale osapoolele sobivalt. Hilton Worldwide tegi veidi aega tagasi uuringu, kus küsitleti enam kui 3000 professionaalset juhti ning nende ärikohtumise eelistusi. Kolm neljandikku vastanuist ütles, et parim viis ärikohtumiseks on näost näkku suhtlus, vahendab CNBC.

Vastuste alusel tõi Hilton välja üheksa soovitust, mida võiks järgida, kui korraldada ärikohtumist

Kohtu hommikul. Uuringu tulemustest selgub, et 90 protsenti vastanuist eelistas ärikohtumisi pidada hommikul.

Paku kohvi. Kohv on ärikohtumise juures lahutamatuks osaks. Enamik vastanuist teatas, et nemad joovad esimese tassi kohvi enne kella 10 hommikul.

Ole ette valmistunud. Peaaegu kõik vastanud teatasid, et ilma põhjaliku ettevalmitsuseta nad ärikohtumisele ei lähe. Samuti peeti sobimatuks kohtumisele hilineda. Lisaks tõid vastajad välja, et ärikohtumise toimumise paigas peaks saadaval olema tasuta WiFi.

Ole fookuses. Kindlasti tuleks ärikohtumise eel paika panna, missuguseid teemasid arutatakse ning missugune on kohtumise eesmärk. Nii kindlustad, et koos veedetud aeg läheb asja ette ning läbitud saavad kõik vajalikud teemad.

Vali sobiv esitluse viis. Enne ärikohtumisele minekut mõtle ja analüüsi, missugune esitluse viis on kohtumise teema jaoks kõige mõttekam. Mõnikord sobib teema lahkamiseks kõige paremini diskussioon, mõnikord aga on mõistlik teha ametlik ettekanne.

Ära kaldu kõrvale. Ärikohtumise esimeses osas peaks kõigepealt läbi arutama kriitilised küsimused ning probleemid. Seega püüa vältida teemast kõrvale kaldumist ning väikeste ja tühiste asjade üle arutamist. Viimased võiksid jääda kohtumise lõpuosasse.

Taga osalejaile kõik vajalik. Hiltoni uuringust selgub, et ärikohtumisele saabujad ei tohiks ise muretseda selle pärast, kas neil on olemas pliiats ja paber, et teha märkmeid. Need peaksid olema tagatud kohtumise korraldaja poolt.

Panusta mugavusele. Enamik vastanuist lausus, et nende hinnangul on väga oluline, missuguses ruumis kohtumine peetakse. Uuringu tulemusena selgus, et kohtumise ruum võiks olla võimalikult hubane, samuti võiks panustada sellele, et toolid, kus kohtumisel osalejad peavad tõenäoliselt tunde veetma, oleksid mugavad.

Tunne oma publikut. Ärikohtumist korraldades tuleks kindlasti arvestada oma publikuga. Pea meeles, et erinevad kultuurid pooldavad erinevaid ärikohtumise viise. Kui tegu on rahvusvahelise kohtumisega, siis tasuks leida kuldne kesktee ning korraldada see selliselt, et kõigil osapooltel oleks mugav.

Põhiline, mida ärikohtumist korraldades aga arvestada, on see, et kõik taandub lõppude lõpuks siiski inimestele, kes kohtumisel osalevad. Eespool mainitud nipid ja trikid on eduka kohtumise korraldamisel aga kahtlemata headeks abimeesteks.

Hetkel kuum