Kadri Põlendik • 16. jaanuar 2016
Jaga lugu:

Kümned tuhanded britid soovivad Bowiet uuele 20naelasele

David Bowie enda kontserdil Saksamaal Hamburgis 16. oktoobril 2003.  Foto: EPA

Möödunud pühapäeval meie seast lahkunud muusikalegendi David Bowiet leinanud fänn leidis enda meelest ideaalse viisi, kuidas muusikut väärikalt mälestada, ja koostas petitsiooni, millega soovib näha muusiku nägu uuel 20naelasel rahatähel.

Viis päeva tagasi leheküljele Change.org lisatud petitsiooni on tänase seisuga toetanud ligi 30 000 inimest, eesmärk on täis saada vähemalt 35 000 allkirja. 

"Tema muusika on saatnud meist paljude elu tähtsaid sündmusi. Tema visuaalne kunst ja karakteritunnetus tõid peavoolukultuuri uue kombinatsiooni muusikast, esinemisest ja kujunditest," seisab Simon Mitchelli koostatud petitsioonis. "2002. aasta rahvaküsitluses "100 suurepärast britti" paigutus Bowie 29. kohale, mis näitab, kui kõrgelt britid teda hindavad. Ei ole sobivamat inimest, kes võiks olla järgmisel 20naelasel rahatähel."

David Bowiet 20naelasel näha sooviva briti nägemus uues rahatähest.  Foto: Change.org

Inglismaa pank, mis on Suurbritannia keskpank, teatas möödunud aasta mais, et uuendab 20naelase rahatähe kujundust ning kutsus avalikkust üles esitama nimesid visuaalse kunsti valdkonnast, et leida asendus majandusteadlasele Adam Smithile rahatähe tagumisel küljel. 

Visuaalse kunsti all pidas pank silmas võimalikult laia tähendust, mis hõlmab arhitektuuri, maalikunsti, keraamikat, käsitööd, disaini, moodi, filmi, fotograafiat, trükikunsti ja skulptuuri. Panga teatel on britid olnud sajandeid visuaalse kunsti esirinnas, mistõttu otsustati üks rahatäht sellele valdkonnale pühendada.

Väljaande Newsweek teatel on ebaselge, kui palju võiks see petitsioon mõjutada panga otsust, sest kandidaate enam esitada ei saa ja võitja kuulutatakse välja tänavu kevadel. Kandidaate sai esitada möödunud aasta 19. juulini, kokku tuli neid 590. Kuna üks tingimusi oli, et rahatähele pandav inimene peab olema meie seast lahkunud, siis Bowiet nende sekka ei jõudnud.

Nimi planeedile või tähele

Kui rahatähele pääsemine peaks ebaõnnestuma, siis üks fänn on algatanud teisegi sarnase petitsiooni, soovides Bowie nägu postmargile, vahendab Mashable. Seegi petitsioon loodi viis päeva tagasi ning on tänase seisuga kogunud ligi 7500 allkirja, mis on ka eesmärk.

Bowie mälestamiseks soovitakse tema nimi anda ka planeedile Marss, viidates ühele Bowie kuulsamatest hittidest "Life on Mars?" (tõlkes "Elu Marsil?"). See petitsioon on kogunud viie päevaga veidi üle 5400 allkirja. "Ta andis meile nii palju. Anda vastu tükike galaktikast on üksnes piisk universumis," seisab petitsioonis. 

Kui planeedi nimetamine on liig, siis võiks kaaluda ka tähele Bowie nime andmist. Seda ideed toetab 8200 inimest. Petitsiooni autor tunnistab, et ta teab küll, et ametlikult ei saa sellisel viisil uuele tähele nime anda, kuid tema meelest võiks neil olla ühine nimetaja, nii nagu ajaloolistel tähtkujudel on sarnased nimed. Nagu arvata võib, viidatakse petitsiooni lõpus ühele teisele Bowie hitile "Starman" (tõlkes "Tähemees").

Kui neist ei piisa, siis Change.org lehel on veel terve rida Bowie-teemalisi petitsioone. Näiteks soovitakse eitada tema surma, nimetada USAs Texases üks tänav tema järgi, mälestada teda arvutimängus "World Of Warcraft", korraldada riiklik matus Suurbritannias, teha memoriaal Beckenhami, kus Bowie mõnda aega elas, ja luua Bowie muuseum Thatcheri muuseumi asemele.

Jaga lugu:
Hetkel kuum