Advokaadibüroo SORAINEN blog • 24. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kas magasid erastamise maha? Mine Valgevenesse

Advokaadibüroo Sorainen partner ja advokaat Toomas Prangli kirjutab aripaev.ee blogis, et erastamine on hoo sisse saanud ka Valgevenes.

Hoolimata mitmetest tõrvatilkadest meepotis oli erastamine Eestis palju edukam kui teistes Kesk- ja Ida-Euroopa riikides. Enamus kohalikke ettevõtteid leidsid siin eraomanikud 1990ndatel aastatel, kuid kindlasti on „hammas verel“ veel paljudel. Miks mitte vaadata sinna, kus saab oma kogemusi maksma panna. Erastamine on suurema hoo sisse saanud ka mitmetes Balkanimaades, kuid miks mitte vaadata palju lähemale – Valgevenesse.

Hiljuti avaldas Valgevene valitsus ulatuslikud erastamisplaanid. Erastamiskava ja erastamisnimekirja kohaselt on Valgevene riik lubanud müüa 2008-2010. a tervelt 666 ettevõtet. Sellel maagilisel arvul pole midagi pistmist paganlusega, vaid siinkirjutaja poolt erinevate nimekirjade liitmisel saadud summaga. See ei ole veel kõik, sest paljud ettevõtted erastatakse nimekirja väliselt. Kui paljudele endistele sotsialismimaadele sai saatuslikult kohaliku juhtkonna eelistamine või vautšerite kasutamine, siis Valgevene näib olevat valinud suuna, mille kohaselt müüakse ettevõtted kohalikele ja välismaistele strateegilistele investoritele.

Valgevene valitsus on viimasel ajal võtnud suuna liberaalsemale majanduspoliitikale eesmärgiga kaasata rohkem väliskapitali. Märtsi alguses tühistas president Lukašenka näiteks nn. „kuldse aktsia“ reegli, mille kohaselt võis valitsus teatud juhtudel eraomandis olevalt ettevõttelt kontrolli üle võtta.

Kas Valgevenesse investeerimine on ikka turvaline ja eetiline? Olude sunnil on Valgevene võtnud vastu diplomaatilise väljakutse ning riik on avamas ennast läände, jäädes seejuures sõbraks ka Venemaaga. Usun, et praeguses olukorras on Valgevene välisinvesteeringuteks turvalisem kui Venemaa. Maailmas on mitmeid näiteid, kus poliitilist režiimi on hoitult eraldi edukast majanduspoliitikast. Hiljuti on räägitud palju Hiina majandus imest. Minu arvates on veel paremateks näideteks Malaisia ja Singapur. President Lukašenka ambitsioonid ei ole siinkohal väiksemad. Selle tõenduseks on kasvõi asjaolu, et hiljuti sõlmis Valgevene valitsusega lepingu kuulus PR guru ja Margaret Thratcheri pikaaegne nõustaja Lord Timothy Bell.

Valgevene turu on edukalt juba avastanud paljud Lääne-Euroopa ettevõtjad. Ainuüksi Austria ettevõtete investeeringutest meenub mulle hiljutine Velcomi (Valgevene mobiilioperaator) ülevõtmine Telekom Austria poolt. Samuti Austria Raffaisen pank on oma tütarettevõtja Priorbank kaudu suurim erapank Valgevenes. Hiljuti Baltikumiski Seesam elukindlustuse omandamisega kanda kinnitanud Vienna Insurance Group’il on Valgevenes kaks ettevõtet Kupala ja Victoria. Vaikselt hakkavad ärkama ka Eesti ettevõtjad. Hiljuti lugesin Äripäeva veergudelt, et Eesti kaubavahetus Valgevenega on kasvanud kordades.

Kevadel avas Advokaadibüroo Sorainen kontori Minskis. Olen nüüdseks tundnud sealset slaavilikku külalislahkust korduvalt. Bürokraatiakaikad pillutakse küll endiselt kodaratasse, kuid meie oleme nende kaigastega juba ükskord võidelnud. See annab Eesti ettevõtjatele pigem eelise Lääne-Euroopa kontsernide ees.

Kasutage oma siinseid kogemusi ja alustage uut erastamistsüklit Valgevenes!

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt