Lauri Vaiksaar • 22. oktoober 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Väärt äriidee rahastamise taha ei takerdu

Lauri Vaiksaar  Foto: Andra Rinderberg, Swedbank AS, personalispetsialist

Pangad on viimasel ajal astunud mitmeid samme, et muuta laenamine ettevõtjaile võimalikult kättesaadavaks, kirjutab Swedbanki äripanganduse juht Lauri Vaiksaar.

Kõige väärtuslikum ettevõtte sünni juures on mõistagi hea äriidee. Kuid tasub silmas pidada, et iga silmapaistva idee kohta leidub maailmas veel sadu inimesi, kellel on täpselt sama hea idee. Sestap — olukorras, kus idee ise pole just esmakordne, on kindlasti võimalik välja mõelda unikaalne lähenemisnurk või teistest erinev lahendustee.

Kui ettevõte on kord käima lükatud, tõuseb üsna pea järgmine küsimus: mis saab edasi? Kuidas äri kasvatada ja arendada? Et raha teha, on raha vaja, öeldakse. Arengulise hüppe sooritamiseks tuleb investeerida uude seadmesse, uuendada IT-vahendeid, koolitada inimesi või käia välisriigis messil kontakte loomas. Väiksemate ettevõtete ja perefirmade puhul piisab tihti isegi mõnest tuhandest eurost, et kvaliteedis märgatavat edasiminekut saavutada. Kuid ka see raha tuleb kusagilt leida.

Pangad on viimasel ajal astunud mitmeid samme, et muuta laenamine ettevõtjaile võimalikult kättesaadavaks. Võttes lisaks arvesse ülimadalat baasintressi määra (Euribor), on laenu täna võimalik saada viimaste aastate soodsaimate tingimustega.

Pankade kogemus näitab, et enamik ärisid sünnib ilma äriplaanita, küll aga on ettevõtja enda peas olulised momendid läbi mõelnud. Panga vaatevinklist on ettevõtja selge ja realistlik visioon palju tähtsam kui mahukas äriplaan koos peensusteni lihvitud prognoosidega: mida ja miks ma teen, kellele ja mis marginaaliga müün, kas ja kui palju jääb ka näppude vahele.

Pank toetab ideid, millel on jumet, ja nõustab neid, kus on näha, et idee võiks olla pisut läbimõeldum. Selge sihi ja läbimõeldud plaaniga ettevõtjad saavad finantseeringu. Võimalusi on selleks mitmeid ja vastupidi levinud müüdile ei ole kinnisvara väiksema ärilaenu tagatiseks alati vaja. Pank näeb ettevõtjat ennekõike kui inimest ning pakub ettevõttele finantseeringut ka eraisiku käendusel ehk arvestades ettevõtja isiklikku finantstausta.

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt