Harry Tuul • 24. aprill 2015 kell 10:45

Lätlased püksi ei pissi

Harry Tuul.  Foto: Andras Kralla

Kui eestlased kipuvad maksupoliitikas ja eelarveplaanides silmas pidama lühiajalisi eesmärke, siis lätlased on valinud pikaajalise vaate ning nopivad aina uusi võite, kirjutab toimetaja Harry Tuul.

Endine peaministri nõunik Ruta Arumäe tõi Postimehes ilmunud kurikuulsas arvamusartiklis välja, et Eesti valitsusliidul puudub visioon ja strateegia, mida asendavad populism ja paigaltammumine. Otsuseid ja arvutusi tehakse reeglina lühiajalises vaates. „See on nagu püksipissimine – algul on soe ja mõnus, aga pärast külm ja märg,“ kirjutas Arumäe.

Kui Arumäed parafraseerida, siis meie lõunanaabrid lätlased igatahes püksi ei pissi. Vastupidi. Alles neljapäeval otsustas Läti seim pikendada seadust, mille järgi kehtib edasi alustavatele mikroettevõtetele, mille käive on 7000-100 000 eurot, esimesel kolmel aastal vaid 9protsendine käibemaks. Eraldi arvestada ega maksta tulu-, sots- ega töötuskindlustusmakset ei tule. Sellega täpsustati ja pikendati seadust, mille selge eesmärk on soodustada väikeettevõtlust.

See pole ainuke märgiline otsus. Justkui vastukaaluks kehtib rööbiti juba teist aastat Lätis sotsiaalmaksu lagi palgale, mis ületab 3867 eurot kuus. Selle eesmärk on soodustada kõrgelt tasustatud töökohtade loomist.

Need on ilmekad näited, kuidas luua ja kujundada majanduskeskkonda pikemas plaanis, selmet rehkendada tulusid ja kulusid eelarve piires. Ühtlasi annab see selgelt märku, et kui sajandi alguses oli regiooni suunanäitajaks ning värskete ja uudsete ideede elluviijaks Eesti, siis nüüdseks tuleb hoopis lätlastele alt üles vaadata.

 

Ahjaa, lätlastel on ka võlakirjad, mida kõik riigi elanikud vabalt osta ja seeläbi oma riiki investeerida saavad. Teeb ikka kadedaks küll.

Hetkel kuum