Hannes Udde • 9. juuni 2015 kell 5:30

Omavalitsus aitas üüritulu kasvatada

Maksu- ja tolliameti teenindusosakonna juhtivspetsialist Hannes Udde.  Foto: Andras Kralla

Inimeste teavitamine ja nõustamine koostöös kohalike omavalitsusega on muutmas üldist suhtumist korteri üürimisest saadud tulu deklareerimisse, leiab maksu- ja tolliameti teenindusosakonna juhtivspetsialist Hannes Udde.

Sel aastal kasvas märkimisväärselt üüritulu deklareerijate arv. Uute üüritulu deklareerijate arv ehk nende, kes 2013. aastal üüritulu ei deklareerinud, aga tegid seda eelmisel aastal, moodustas 42 protsenti kõigist 2014. aasta üüritulu deklareerijatest.

Kokku deklareeris möödunud aasta eest üüri- või renditulu 5123 inimest ja seda kokku 12,2 miljoni euro eest ehk 35,6 protsenti rohkem kui aasta varem.

Üürituru osalised mõistavad paremini tagajärgi

Numbritest olulisem on siin üürituru osaliselt põranda alt välja tulemine, millele oleme ise püüdnud kaasa aidata sotsiaalmeedia kampaania ja teavitustööga muudes kanalites. Inimesed mõistavad üha paremini, miks on vaja üürituru deklareerida ja mõtlevad sellele, et kui näiteks järelkontrolli käigus tuleb välja, et üüritulu on jäetud deklareerimata, siis tekib ju lisaks veel intressivõlg.

Kohalike omavalitsustega vahetame infot väljaüüritavate pindade kohta. Kuna omavalitsused saavad enda eelarvesse 11,6% deklareeritud tuludest, on nad huvitatud, et ka üüritulud oleksid deklareeritud. Osad kohalikud omavalitsused pakuvad sotsiaaltoetust korteri üürimise katmiseks ja selleks tuleb omavalitsusele esitada üürileping. Seetõttu oli meil võimalik saada infot, kelle käest korter üüritakse ja kui palju selle eest üüri makstakse.

Kohalikud omavalitsused aitavad kaasa

Üha rohkem omavalitsusi on aru saanud, et nende territooriumil üüripindadega toimuv, eriti kohalikust eelarvest toetav tegevus, võiks ja peaks olema seaduspärane. Seetõttu on maksu- ja tolliametiga suhtlemine nende jaoks hea viis kohalikul üüriturul toimuv kontrolli all hoida.

Analüüsime pidevalt meile kättesaadavaid andmeid ja üüriturg on meie teravdatud tähelepanu all ka edaspidi, olgu selleks siis rahvastikuregistri andmed ja muud avalikud registrid või vihjeinfo. Kindlasti jätkame teavitustöö ja nõustamisega, suur samm on turu korrastamise suunas maksumaksjatel endil juba astutud.

Hetkel kuum