Meelis Mandel • 28. november 2015 kell 5:00

Suurest suurepäraseks

Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel.  Foto: Andras Kralla

Iga suuremaks kasvav firma on hinnas ja väärib tunnustust, kirjutab Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel.

"Bürokraatlikult organiseeritud riik ja bürokraatlikult tsentraliseeritud majandus pole midagi muud kui organiseeritud vaesus. Eesti rahvas ei ole kunagi istunud linnuna oksal ega pannud oma varanduslikke lootusi riigi peale. Laske tal vabalt tegutseda kõigil majanduslikel aladel. Ärge sundige talle peale ametnike kahtlast tarkust, ärge kitsendage ta kainet initsiatiivi ja ettevõtlikkust."

Nii kõneles kaubandus-tööstuskoja esimene esimees, suurettevõtja Joakim Puhk enne viimast ilmasõda. Ei ole midagi uut siin ilmas.

Ei tea, kuhu oleksid Puhkid jt ettevõtjad praeguseks Eesti viinud, kui poleks olnud punast okupatsiooni, mis lõhkus elusaatuste kõrval ka Eesti ettevõtluse. Selle taastamine, aga eriti suureks kasvamine, võtab aega. Taasiseseisvumisele järgnenud kiired arenguaastad on juba mõneks ajaks otsa saanud.

Värskes Edukate Ettevõtete edetabelis tuleb välja, et Eesti 500 suurema ettevõte koondkäive on sama suur kui Soome kahe esimese ettevõtte oma kokku. Kui Soomes on 50 miljardikäibega ettevõtet, siis Eestis vaid Ericsson Eesti. Näis, ehk lisandub tänavu üks-kaks. Suurimad kasumiloojad on valdavalt jonnakalt börsil noteerimata jäetud riigifirmad ja siinsed välispangad.

Eesti vajab rohkem kui kunagi varem kasvu

Ettevõtete kasvu, mis lõppeks kajastuks ka majanduse kasvus. Seda olukorras, kus tööpuudus on 15 aasta madalamal tasemel, ehk tööturult uusi tulijaid peale ei tule. Iga töökoht on hinnas. Iga ettevõte, eriti veel, kui ta suuremaks kasvab, on hinnas. Väärib tunnustust.

Kiirelt kasvavad väikefirmad ehk gasellid toome püünele tavakohaselt iga aasta veebruaris. TOP 100 tunnustab just suuremaid, kellest palju endised gasellid nagu näiteks tänavune võitjagi. TOP 100 tunnustab neid, kes panevad paika turu liikumise. Neid, kes on ühtlasi ka suurimad maksumaksjad. Aitäh!

Hetkel kuum