Andrus Alber • 18. august 2016 kell 5:00
Arvamused
Ainult tellijale

Rohkem laene, vähem pakkujaid

Praegune reklaamiseadus ei võimalda tarbijatel saada piisavalt teavet laenuotsuste tegemiseks ja tegevusloaga laenuandjate leidmiseks, leiab Andrus Alber.  Foto: Raul Mee

Kuigi laenumahud jätkavad kasvamist, ootab Eesti turgu ees sellist teenust pakkuvate ettevõtete koondumine, kirjutab Finora Capitali juhatuse esimees Andrus Alber.

Euroopa tarbijakrediidiandjaid ühendava Eurofinase poolt läbi viidud uuringu põhjal võib uskuda, et Euroopa tarbijakrediidi turul on lähiaastail oodata huvitavaid arenguid, mis mõjutavad kindlasti ka Eesti laenumaastikku.

Tarbijakrediit kasvusirgel

Viimastel aastatel on Euroopa elanike seas üha enam populaarsust kogunud tarbijakrediidi kasutamine, näitab Euroopa tarbijakrediidiandjaid ühendava Eurofinase uuring. 98 protsenti uuringule vastanud ettevõtetest usub, et see käitumine on hoogustumas ja Euroopa tarbijakrediidi turg suureneb 2018. aastaks veelgi. Suurimat kasvupotentsiaali nähakse Lõuna-Euroopas ning Kesk- ja Ida-Euroopa riikides.

Eesti puhul võib samuti eeldada, et tarbijalaenude mahud jätkavad kasvu. Seda hoolimata Eestis kehtestatud Euroopa rangeimatest reklaamipiirangutest. Seega on oluline, et tarbijad saaksid piisavalt teavet laenuotsuste tegemiseks ja tegevusloaga laenuandjate leidmiseks. Seda praegune reklaamiseadus ei võimalda.

69 protsenti küsitlusele vastanutest ootavad karmistuvates konkurentsitingimustes kohaliku turu konsolideerumist. Itaalias, Taanis ja Poolas usuvad seda üle 90 protsendi küsitletutest.Ühelt poolt mõjutavad seda suundumust tugevalt peale trügivad online-pangad ja teised online-turuosalised nagu Google ja PayPal. Populaarsust kogunud ühisrahastulises laenamises tõsist konkurenti veel ei nähta.

Konkurentsi kasvatab seegi, et kõige tulusama ärimudelina nähakse lähiaastatel just spetsialiseerunud tarbijakrediidipakkuja mudelit.

Lähiaastatel on oodata koondumist

Suurte universaalpankade lahkumine Eesti jaeklientide turult suurendab tarbijakrediidi turule spetsialiseerunud teenusepakkujate kasvu ka meil. Samal ajal mõjutab meie turgu muutus, kus finantsinspektsiooni tegevusloa nõue on juba oluliselt vähendanud turuosaliste hulka. Võib aga oletada, et teatud konsolideerumine alles jäänud ettevõtete hulgas seisab lähema 12–24 kuu jooksul veel ees.

Hetkel kuum