Ingmar Kurg • 6. veebruar 2018 kell 3:00

Eesti pani e-sigareti kasutajad Vene ruletti mängima

Ingmar Kurg  Foto: Heikki Leis / Äripäev

Jaanuaris kehtima hakanud aktsiisi tulemusena hakkas e-sigarettide ja e-vedelike hind märgatavalt kasvama ning kasutajad otsivad odavamaid alternatiive iseseisvast e-vedeliku segamisest, mustalt turult ja piiri tagant, kirjutab e-sigareti müüjate ja kasutajate liidu juhatuse esimees Ingmar Kurg.

Nii on e-sigareti kasutajad sunnitud eelmisel aastal vastu võetud seaduste tõttu oma tervisega Vene ruletti mängima.

E-sigareti kasutajad on valiku ees, kas osta aktsiisi tõttu kalleid tooteid e-sigareti poest või sarnaseid tooteid aktsiisivabalt kõrval asuvast kauplusest. Hinnavahe võib olla lausa mitmekümnekordne tavalise kaupluse kasuks. Samas ei saa tarbija mitte mingil moel olla kindel, et tavalisest kauplusest ostetud odavad komponendid sobivad e-vedelike segamiseks.

Euroopa on ainuke regioon maailmas, kus e-sigarettide valdkond on reguleeritud ja e-vedelikele kehtib kohustuslik laboratoorne testimine, et kaitsta tarbijaid. Möödunud aasta otsustega on Eesti teinud kõik võimaliku, et muuta kohustuslik kontrollimine mõttetuks.

Kuigi seadusemuudatusi arutades väideti täie enesekindlusega, et osapoolte ettepanekutega arvestati, siis reaalselt ei tehtud eelnõus ühtegi muudatust. Sektoris tegutsevate ettevõtjate ja tarbijate esindajate kaasamisest tehti koalitsiooni poolt näitemäng. Samuti ei pidanud otsustajad oluliseks ligi 5000 e-sigareti tarbija allkirja rahvaalgatusel, mis juhtis tähelepanu seaduseelnõu kitsaskohtadele.

Sõnades on riigi eesmärk vähendada suitsetajate arvu ja kaitsta rahvatervist, aga viimased otsused näitavad hoopis vastupidist. Selgelt on soosingus suur tubakatööstus ja riik ei soovigi elanike tubakasuitsu tarbimist vähendada.

Hetkel kuum