5 juuli 2018

Uued reeglid suurendavad jaeinvestorite kaitset

Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve (ESMA) algatusel rakendub lähiajal rida ajutisi meetmeid, mis aitavad korrastada investeerimistoodete turgu ning suurendavad jaeinvestorite kaitset, kirjutab Admiral Marketsi juhatuse liige Dmitry Kuravkin.

Esimene muudatus toimus juba 2. juulil, kui keelati täielikult binaarsete optsioonide müümine ja reklaamimine tarbijatele. Eestit see otseselt ei puuduta, kuna meil ei ole tänapäeval ühtegi ettevõtjat, kes pakuks neid suure riskiga instrumente. Kuid loodetavasti suudab keeld kaitsta Eesti jaeinvestoreid välismaiste teenuseosutajate tõttu tekkinud kahjude eest.

Hinnavahelepinguid (CFD) puudutavad ajutised meetmed rakenduvad 1. augustil. CFD-de puhul piiratakse eelkõige pakutava finantsvõimenduse suurust, mis praegu võib ulatuda kuni 1 : 500ni, kuid alates 1. augustist saab jaeinvestoritel olla suhtes kuni 1 : 30 või 1 : 20 valuutapaaride ning 1 : 2 krüptovaluutade puhul.

Ajutised piirangud puudutavad ka reklaame – reguleerimisasutus piirab erinevaid boonusprogramme, mida maaklerid tihti kasutavad, kehtestab standardiseeritud teavitusi riskidest, mida iga maakler võib veebilehel ja oma reklaammaterjalides avaldada. Tähtis muudatus on kohustuslik kaitse iga kauplemisarve negatiivse bilansi eest, mis oli omane paljudele maakleritele, ka Admiral Marketsile enne meetmete kehtestamist.

Professionaale ei puuduta

Kõik ajutised reguleerimisasutuse kehtestatud piirangud laienevad ainult jaeinvestoritele kui vähem kaitstud rühmale ega puuduta professionaalseid investoreid.

Hoolimata sellest, et CFDd on instrumendid, millele võib ligi pääseda mujalgi peale reguleeritud maaklerite, ei soovita me seda teha. Sel juhul tuleb olla alati valmis, et vahendite kaotus võib olla väga suur ja kaitse leidmiseks pole kellegi poole pöörduda, kuna reguleerimisasutus puudub või temaga on raske ühendust saada.

Oma kogemusest näeme, et ettevõtjatel, kes osutavad finantsteenuseid või kellel on kavas pöörata tähelepanu valdkonnale, tuleb olla valmis, et seadusemuudatused võivad alates sellest aastast jõustuda üsna ootamatult ning nõuda palju paindlikkust ja kulusid nii inimeste kui ka finantside poolel.

Samas on meil hea meel kõigi meetmete üle, mis on mõeldud jaeinvestorite kaitseks. Arvame, et kindlate reeglite kehtestamine tervendab turgu ja muudab ligipääsu suure riskiga instrumentidele palju teadlikumaks.

Hetkel kuum