15 aprill 2019
Arvamused
Ainult tellijale

Edukas ärisuhe on nagu jäämägi

Ärisuhted ei erine kuigi palju meie igapäevastest suhetest. Usaldusväärse ja kauakestva partnerluse ehitamine nõuab aega, mõistmist ja pühendumist. Ei tule vist üllatusena, et selle juures on peamiseks märksõnaks kommunikatsioon. Oma praktilisi nippe hea koostöösuhte ehitamisel jagab rahvusvahelise mobiilitehnoloogiate ettevõtte Fortumo kliendihaldur Kerli Juhandi.

Kerli Juhandi  Foto: Fortumo

Edukat ärisuhet võib võrrelda jäämäega. Selle veepealse osa moodustavad ühised projektid ning meedias kajastust saavad tegevused. Kõik see püsib aga veealusel osal, mis teatavasti on nähtavast tipust kordades suurem ja (töö)mahukam. Millised siis on need “lollikindlad” meetodid, mis aitavad jäämäe tipul kaugele paista?

1. Määra mängureeglid kindlaks

Suhte õnnestumise pant on vastastikku mängureeglid paika panna. Esimestel kõnedel ja kohtumistel on väga oluline roll, kuna sellega laotakse põhi, mille peale hakatakse edasist suhet üles ehitama. Esmalt tasub aru saada, millised on mõlema poole eeldused ja ootused ühise suhte juures. Kindlasti ei tasu lihtsalt eeldada, et teine pool mõtleb või soovib sama.

Leppige kokku, millised on ühised igapäevased suhtluskanalid. Kas eelistatakse kõnesid, näost näkku kohtumisi, e-kirju või muid suhtluskanaleid, näiteks Slack või Skype, ning Hiina klientide puhul üldiselt kas WeChat või QQ. Samuti tuleks aru saada, millised inimesed partneri poole peal erinevate teemadega tegelevad. Paika tuleb panna, kellega ja kuidas saada ühendust, kui tegemist on ajakriitilise olukorraga.

Kui tegemist on rahvusvahelise partneriga, tuleks rõhku pöörata ka kultuurilisele aspektile, kuid tasub olla ettevaatlik liigse stereotüpiseerimisega ja võtta partnerit kui indiviidi. Selle jaoks ürita partneri kohta võimalikult palju juba enne esimest kohtumist või kõnet teada saada. Samas, nagu mainitud, ole valmis oma hoiakut muutma, kuna iga inimene on erinev ja alati ei pruugi kultuuriline taust kokku minna inimese käitumis- ja suhtlemismustriga.

2. Väikesed teod loevad

Kui mängureeglid on paigas, saab edasi minna igapäevase suhtlusega. Ole alati lahke ning näita üles austust oma partneri vastu. Kõlab ju elementaarselt, aga seda kiputakse erimeelsuste tekkimisel päris kiiresti unustama.

Väga lihtne põhimõte, millega austust ja viisakust üles näidata, on vastata kirjadele alati ühe tööpäeva jooksul ehk 24 tunniga. Kui vastus nõuab suuremat sisendit ning võtab rohkem aega, vasta lihtsalt, et oled kirja kätte saanud ning partner võib täiendavat vastust oodata näiteks nädala jooksul.

Suhtlemisel kasuta “meie” ja “koos/ühiselt” lähenemist, sest siis tunnetab ka partner rohkem, et olete selles suhtes koos ja töötate ühise eesmärgi nimel. Ole võimalikult avatud (ingl transparent), näita üles huvi ja küsi palju küsimusi. Inimestele meeldib rääkida iseendast või enda firmast – mida nad teevad ja millised on nende plaanid.

Üks asi, mis tihti kipub meelest minema, on tänulikkuse näitamine ning tunnustamine. Tihti minnakse kohe edasi uue projektiga (kui tegemist on pikaajalise, mitte projektipõhise koostööga) ning jäetakse tunnustamise osa vahele. Tegelikult mängib see suurt rolli edukas suhtes, sest kellele meist ei meeldiks tunnustust saada.

3. Heitke regulaarselt pilk suurele pildile

Kui tegemist on pikaajalise koostöösuhtega, tasub paika panna regulaarsed kõned või kohtumised, mis keskenduksid suuremale pildile. Tihtipeale jäädakse kinni igapäevastesse projektidesse ja unustatakse astuda samm tagasi ning aru saada, millised on koostööpartneri järgmise kvartali või aasta plaanid. Võid endalegi üllatuseks avastada, et selliste jutuajamiste käigus leiate uusi koostöövõimalusi, mille peale igapäevaprojektide juures poleks tulnudki.

Teisalt on lihtne ennast ära unustada pikkadesse meililõimedesse, mille asemel saab olukorra ära lahendada kiire 15minutilise kõnega. Seega, kui hakkad kirja kirjutama, mõtle esmalt, kas seda teemat saab paari kirjaga lahendada. Kui mitte, oleks mõistlikum pakkuda välja ühine kõne või ka kohtumine. Mida rohkem on personaalset suhtlust ja lähenemist, seda rohkem tunneb ka partner, et ta saab sind usaldada.

4. Tunne koostööpartneri äri

Koostööpartneri äri tundmine on üks võtmeteemadest, mida peaks eduka partnerlussuhte ehitamisel meeles pidama. Ürita alati aru saada, milline on partneri visioon, millised on nende eesmärgid ja KPId (peamised tulemuslikkuse näitajad). Samamoodi jaga enda eesmärke. See aitab näha suuremat pilti ning aru saada, millised koostöövõimalused on laual.

Kindlasti ei tohiks ka ära unustada kõikvõimast internetti, mis aitab koostööpartnerist pildi ette saada – eriti kui tegu on suure ja rahvusvahelise partneriga. Näiteks on võimalik huvipakkuva ettevõtte kohta tellida Google’i teavitus ja olla uute uudistega kohe kursis. Nii on vähese vaevaga võimalik partneri tegevusel silm peal hoida. Olles nende tegemistega kursis, aitab see partneri silmis plusspunkte teenida, rääkimata sellest, et saad vajalikku sisendit endale.

Neid punkte vaadates joonistub ühine nimetajana välja kommunikatsioon oma koostööpartneriga. Just õiged suhtlusmeetodid panevad aluse edukale ja kauakestvale ärisuhtele. Just need kõige ilmselgemad, kuid samas pahatihti tähelepanuta jäävad meetodid võivad olla need, miks tulevikus mõni olulise tähtsusega projekt teie kätte usaldatakse.

Hetkel kuum