Fredy-Edwin Esse • 6. november 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Tesla vajutab tugevamini gaasile

Hoolimata korralikust aktsiarallist, nähakse Teslas endiselt tohutut kasvupotentsiaali.  Foto: Bloomberg

Eesti aja järgi öösel vastu neljapäeva tulemustega välja tulnud Tesla Motors ei valmistanud taas pettumust. Head tulemused ja positiivne tulevikuväljavaade aitasid järelturul aktsial tublisti kallineda.

Tulemuste avalikustamine ei olnud aga täiesti plekitu. Kuigi alguses oli Teslal plaanis sel aastal tarnida 35 000 autot, siis see prognoos langetati 33 000 ühiku peale. Tähelepanu sellelt väikselt märkuselt võttis ära tegevjuht Elon Musk, kes ütles, et tänavune müük kasvab ikkagi 50% ning järgmine aasta tahetakse toota juba 50 000 autot.

Teine väike tagasilöök on firma uue maasturi turule jõudmise edasilükkumine. Algselt selle aasta lõpus, siis järgmise aasta esimeses pooles, seejärel järgmise aasta keskel turule jõudma pidanud Model X jõuab müüki alles järgmise aasta kolmandas kvartalis. Muski sõnul pole sellest midagi hullu ja põhjus peitub väikestes detailides - ta tahab, et auto oleks ideaalne.

Hea uudis Teslale on aga see, et järgmiseks aastaks on juba Model X välja müüdud. Kui anda praegu tellimus sisse, siis saab Tesla maasturi kätte alles 2016. aastal. Ka praeguse Model S-i puhul pole küsimus nõudluses. Firma tehas Fremontis töötab täisvõimsusel.

“Tahaksime kiiremini kasvada, kuid meil on vaid üks tehas,” ütles Musk, kelle sõnul on selle ühe tehase uuendamine sama, kui üritada sõitval bussil rattaid vahetada. Kui ainult nõudlusele vastata, võiks Tesla vaevata müüa 70 000 autot aastas, märgib Musk.

Tesla on praegu hämmastavas olukorras firma. Võttes aluseks mis iganes näitajaid ja suhtarve, siis on seda raske võrrelda mis tahes teise autotootjaga. Nende brutokasum on meeletu (tööstuse kõrgeim), nende P/S (hinna-müügi suhe) on hiiglaslik, müügi ja käibe kasvunumbreid ei anna kellegi teisega võrrelda jne.

Jah, 30 miljardi dollariline turuväärtus on tõesti kõrge, eriti kui firma müüb vaid 33 000 autot aastas. General Motors müüb 10 miljonit autot aastas ja nende turuväärtus on 50 miljardit. Kuid see lihtsalt tõestab teesi, et Teslat ei anna teistega võrrelda. Lisaks on Tesla P/S üle kahe korra alla tulnud, mis näitab, et aktsia on auru välja lasknud.

Tesla aktsia on hinnatud vaatega tulevikku. Kaugele tulevikku. Ilmselt aga ei vaata investorid piisavalt kaugele, sest Teslal ja tema aktsial on veel kõvasti ruumi kasvada.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt