Rainer Saad • 15. detsember 2014
Jaga lugu:

Nafta hind loob investorile võimaluse

Nafta hind on kiire languse teinud.
Nafta hind on kiire languse teinud.   

Nafta hind on maailmaturul teinud kiire languse, kuid põhjaõngitsejatele võib see tähendada ostuvõimalust.

Maailmamajanduse mootoriks on nafta, kuid selle hind on võrreldes eelmise kvartaliga kukkunud 40 protsenti ning näib, nagu usuksid paljud analüütikud ja investorid, et deflatsioon on tulemas. Majanduskasv Euroopas, Jaapanis ja Hiinas on viimasel ajal aeglustunud, kuid samas USA kasv on olnud jätkuvalt tugev. Lisaks langetasid Jaapan ja Hiina hiljuti intressimäärasid, Euroopa otsib uusi kasvumeetmeid ning see võib näidata, et kuigi OPECi trikid langetavad nafta hinda, ei pruugi fundamentaalnäitajad nii lootusetud olla.

27. novembril otsustas OPEC, et vaatamata vähenenud nõudlusele, ei langetata tootmist. OPECi otsuse järel kukkus naftahind maailmaturul üle 6 protsendi ning pärast seda on nafta languses olnud. 10. detsembril teatas OPEC, et naftaturgu ootab ees ületootmine, USA naftatootmise suurenemine ja kogunõudluse vähenemine. See põhjustas naftahindades ligi 3protsendilise languse ja kukutas need alla 65 dollari, mis on viie aasta madalaim.

Deflatsioon. Oht deflatsiooniks maailmamajanduses on olemas, aga samas on ka märke, mis viitavad inflatsioonile. Näiteks pole toiduhinnad langenud, eluasemehinnad kerkivad ning sama on tegemas ka mitmete teenuste hinnad.  

Tihtilugu võib olla vale see, mida paljud investorid või analüütikud kipuvad arvama. Näiteks mõni kuu tagasi uskusid mitmed eksperdid, et intressimäärad tõusevad ja see lömastab võlakirjade hinnad. Praegu on läinud aga vastupidi, kuna võlakirjade tootlused on hoopis langenud ja hinnad tõusnud. Seetõttu võib hirm deflatsiooni ees olla pisut üle paisutatud ja kui tõesti on oht deflatsiooniks, ei pruugi see nii halb uudis olla naftaturule.

Kõik see viib selleni, et praegune toornafta hindade langus võib pikemas perspektiivis olla lihtsalt ülereageerimine. Tihti võib börsidel näha, kuidas aktsiad tõusevad või langevad paanika ja emotsioonide tõttu liiga kiiresti. Niisamuti võib praegu olla ka naftahinnaga. Turul on praegu märke sellest, et investorid on paanikas ja hirmul. Pärast OPECi kohtumist tegi naftahind kiire languse, kuid naftatootjate aktsiad kukkusid päevaga isegi kuni 30 protsenti.

Millistel aktsiatel tasub silma peal hoida? Ajaloolist statistikat kokku lüües, on välja arvestatud, et kui nafta hind kukub kuu ajaga rohkem kui 9 protsenti, tasuks panustada naftamaardlatele teenuseid osutavate ettevõtete aktsiatele. Antud juhul on kuu ajaga nafta hind langenud 20 protsenti ning pikaajalisele investorile võib see luua erakordse võimaluse.

Kensho on riskifondide poolt kasutatav võimas arvutisüsteem, mis analüüsib mineviku tootlusi ning üritab selle põhjal järeldada, mida börsid või aktsiad võiksid tulevikus teha. Käesoleva analüüsi aluseks on samuti võetud Kensho ning analüüsitud on naftaga seotud aktsiate esitust.

Kui tabelist vaadata, siis on viimase 10 aasta jooksul vähemalt 9protsendilisele kuisele langusele kõige paremini reageerinud nafta puurimistehnoloogiat tootev firma FMC Technologies. Järgnevad Halliburton ja Marathon Oil. Tabelis on välja toodud ka analüütikute hinnasihid aktsiatele ja kui palju tõusupotentsiaali aktsiatel on.

Nafta on maailmamajanduse vereringe ja kui vaadata näiteks minevikus naftahinna kiireid kukkumisi, siis langused ei ole jäänud kestma. Seetõttu võib ka praegune olukord pakkuda investoreile võimaluse osta aktsiaid paanika ajal.

LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi: kiiresse hinnapõrkesse ei usu

Nafta hinna osas on toimunud üsna müstilised liikumised ning nagu ikka kerkivad üles ka erinevad vandenõuteooriad - alates USA soovist Venemaale koht kätte näidata kuni Saudi Araabia soovini USA naftaliivade projektidele vesi peale tõmmata. Pigem on hinnalanguse taga nii ületootmine kui ka nõudluse vähenemine. Kui varasemalt oli nafta hinnale õhku sisse lastud, siis nüüd on toimunud vastupidine protsess ja hind on liikunud teise äärmusesse. Kiiresse põrkesse ma siiski ei usu ning pikas perspektiivis annab nafta hinnale suuna USA Föderaalreservi tegevus (odav raha jõudis üles ajada toorainete hinnad) ning veelgi pikemas perspektiivis globaalse majanduskasvu kiirus ehk kui kiirelt nõudlus nafta järele kasvab.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt