Juhan Lang • 30. detsember 2014
Jaga lugu:

Investorid noolivad naftaaktsiaid

Exxon Mobil on maailma suurim börsil olev naftaettevõte.  Foto: EPA

Tõik, et nafta hinnad on suve tippudest alla tulnud juba pea 50% (sellest ligemale 20% viimase kuuga), on vallandanud naftaaktsiatesse suure raha sissevoolu.

Bloombergi koondatud andmete järgi kandsid investorid detsembris naftasektori ettevõtetesse nagu Exxon Mobil (XOM) ja Schlumberger (SLB) panustavatesse börsilkaubeldavatesse fondidesse (ETF) enam kui 3,16 miljardit dollarit.

Seda on pea neli korda enam kui aasta keskmine ja ületab eelmist rekordit, mis jääb 2007. aastasse kui nafta kauples ligi 91 dollaril barrelist.

State Streeti ETFide analüütik David Mazza rääkis Bloombergile, et see on kahtlemata tõend selle kohta, et investorid on läinud põhja püüdma ja tulevaks aastaks positsioone sisse võtma.

New Yorgis asuva Oppenheimer & Co energiaanalüütik Fadel Gheit leidis, et lühiajalistele investorite jaoks ei pruugi lähikuudel pilt siiski veel kuigi ilus olla, kuid kahe või kolme aasta pärast tagasi vaadates, paistab see hea ostukohana.

Aasta algusest on energiale panustavatesse ETFidesse voolanud 9,28 miljardit dollarit uut raha, seda on enam kui ühtegi teise sektorisse ja enam kui kolm korda rohkem kui 2013. aastal.

Ka analüütikud usuvad valdavalt nafta sektori kasvu, ennustades, et 44 S&P 500 ettevõtet tõusevad järgmise 12 kuu jooksul 23%. Seda on kaks korda sama palju kui ennustatakse paremuselt teisele, materjalide sektorile.

Bloombergi küsitletud analüütikute hinnangul kasvab tuleval aastal energiasektori ettevõtete kasum aktsia kohta 69%.

WTI toornafta (USA toornafta) kaupleb praegu 53,10 dollaril barrelist ja Brenti toornafta 57,23 dollaril barrelist.

Jaga lugu:
Hetkel kuum