Juhan Lang • 19. jaanuar 2015 kell 8:15

Investorid tormisel merel

USA börsidel võib minna tormiseks.  Foto: EPA

Suurenenud kõikumised, valuuta, aktsia ja toormeturgudel on saamas normiks ja Wall Streeti analüütikud ei näe sellele veel nii pea lõppu.

Peadpööritav volatiilsus ei iseloomusta üksnes nafta hindade kõikumist, vaid löögi all on ka vase hind. Samal ajal on võlakirjaturul mitmete riikide võlakirjade tootlused pööranud negatiivseks ja läinud nädala üllatajad olid Šveitsi keskpankurid, kes kaotasid ära euro-frangi ülempiiri.

Wells Fargo Investment Institute'i vanemstrateeg Scott Wren rääkis uudistekanalile CNNMoney, et volatiilsus ei kao tema hinnangul turgudelt veel nii pea ja viimased järsud liikumised viitavad sellele, et investoritel on globaalse majanduse käekäigu osas tõsised kahtlused.

Ainuüksi Föderaalreservi intressimäärade kergitamine oleks piisav samm, et aktsiaturgudele kapaga volatiilsust lisada. Kuigi täna tähistavad ameeriklased Martin Luther King Jr. päeva ja turud on suletud, avaldavad veel sel nädalal majandustulemused ridamisi ettevõtteid. Teiste seas American Express (AXP), eBay (EBAY, Tech30), IBM (IBM, Tech30), McDonald's (MCD), Netflix (NFLX, Tech30) ja Starbucks (SBUX). Ka nende ettevõtete värsked näitajad annavad investoritele aimu maailmamajanduse pulsi kohta.

Veelgi oodatum sündmus on aga eeloleval neljapäeval tulev Euroopa Keskpanga intressimäära otsus, kust oodatakse signaale täiendavateks stiimuliteks. Et erinevaid tegureid koondub ühele ajale kokku üsna palju, leiavad mitmed analüütikud, et lähitulevikus võib finantsturgude volatiilsus märkimisväärselt suureneda.

Sama meelt jäi ka Greenbush Financial Groupi strateeg Abigail Doolittle, kelle sõnul võib valuuta- ja toormeturgu räsinud tohutu volatiilsus kanduda aktsiaturgudele. Ta pidas võimalikuks, et S&P 500 volatiilsust mõõtev VIX indeks ehk nn hirmuindeks võib liikuda aasta esimeses pooles 50ni. See oleks järsk tõus, millist pole nähtud enne finantskriisi lõppu. Praegu kaupleb VIX 22 punktil.

Scott Wreni sõnul peaksid investorid aga meeles pidama, et volatiilsus on sõber, mitte vaenlane. See on tõsi siis, kui uskuda, et majandus jätkab kasvamist ja inflatsioon jääb tagasihoidlikuks. „Kui sa seda usud, siis pead vaatama neid tagasilööke võimalusena raha tööle panna,“ leidis ta.

Hetkel kuum