Vead, mida investorid volatiilse turuga teevad

Investoritel on väga keeruline aktsiate kõikumistega toime tulla.   Foto: EPA

Volatiilsus ehk turgude suur kõikumine lühikese ajaperioodi jooksul tekitab üldiselt investoritele omajagu peavalu ja paraku enamik meist kaotab seetõttu raha. Mis need vead on ja kuidas nende vastu end kaitsta?

Tänavu on USA peamised aktsiaturud olnud väga kõikuvad. Ühendriikide peamine aktsiaindeks S&P 500 kukkus jaanuaris 5%, lõpetas veebruari suurtele kõikumistele vaatamata nullis ning rallis märtsis 6,5%. Siia otsa võime lisada veel eelmise aasta augusti ja septembri kombineeritud 8%-lise languse, millele järgnes 8,4%-line tõus oktoobris. 

Sellised kõikumised võivad investoritele tõsist peavalu tekitada. Andmed näitavad, et enamik investoreid ei suuda külma pead säilitada ning müües väärtpabereid vaid suurendavad oma kahjumit.

Analüüsimaja Morningstar koostas fondide baasil huvitava võrdluse, mis näitab, et investorid kaotavad raha fondidest sisse ja välja hüpates. Nad võrdlesid omavahel fondide kogutootlust ja investorite tootlust.

Volatiilsus on väärtpaberi hinna või turu kõikumine lühikese ajaperioodi jooksul. Volatiilset turgu iseloomustavad tugevalt kõikuvad hinnad ja aktiivne kauplemine. Tihti tuleneb see orderite tasakaalustamatusest, kus ostuordereid on rohkem kui müügiordereid või vastupidi.Volatiilset turgu võib põhjustada mitu tegurit, nagu majandusnäitajad, uudised, kauplejad, ebalikviidne turg või lihtsalt psühholoogilised tegurid.

Investorid kaotavad kauplemisega raha

Mis on “investorite tootlus”? Kogutootlus ehk fondi tootlus näitab fondi tootlikkust mingi ajaperioodi jooksul ega võta arvesse fondist välja ja sisse voolavat raha. Näiteks fond võib rallida aastaga 20%, aga kuna investorid otsustasid oma osakud lunastada, siis fondi varade väärtus võis hoopis väheneda.

Morningstari investorite tootlus võtab arvesse fondi sisse ja sealt välja liikuvat raha ning hindab, kui palju fondi näidatud tootlusest keskmine investeeritud dollar teenis. Ehk see peegeldab seda, kui hästi või halvasti investorid fondidega kauplevad. Näiteks kui investori tootlus on kogutootlikkusest väiksem, siis vähem raha võttis osa fondi tõusust ning rohkem raha langusest. 

Paraku selgub Morningstari andmetest, et selline negatiivne tootlus on norm. Ameerika Ühendriikide hajutatud aktsiafondide uurimisest selgus, et investorid on viimase kümnendi jooksul kaotanud ligi 1,8 protsendipunkti fondide aastasest kogutootlikkusest, sest nad on osakutega halvasti kaubelnud.

VIX indeks  Foto: Äripäev

Kuidas volatiilsusega toime tulla?

1. Sul peab olema strateegia.Eelkõige pead olema enda jaoks ära määratlenud investeeringu pikkuse ja riskitaluvuse. Pane paika, kas su raha peaks olema investeeritud agressiivselt, konservatiivselt või kuskil vahepeal. See on esimene samm, et üle elada turu kõikumisi.

2. Ole oma investeeringutes kindelKui sa võpatad iga kord, kui turg läheb punasesse, siis võib-olla tasub investeeringud üle vaadata. Isegi kui sa oled pikaajaliselt, aga agressiivselt investeerinud, siis sa pead olema valmis aktsepteerima langusi oma portfellis. Langusteta ei pääse keegi meist, isegi mitte Warren Buffett. Vastupidiselt ära mine ka liialt konservatiivseks, kui sa ei ole tõusva turu korral oma tootlusega rahul.

3. HajutaOleme Äripäevas korduvalt ja mitme nurga alt kirjutanud, kui oluline on portfelli hajutada. See on eriti oluline, kui sa tahad end volatiilsuse eest kaitsta. Investeeringuid saad hajutada, kui investeerid lisaks aktsiatele ka võlakirjadesse, hoiad osa rahast hoiusel või börsil kaubeldavates fondides. Võimalusi on palju.

4. Ära ürita põhja ega tippu tabadaFakt on see, et keegi meist ei tea, millal mõni turg või aktsia saavutab põhja või jõuab tippu. Edasi-tagasi vangerdades võid sa tootlust kaotada ja tehingute pealt makstud tasud tähendavad, et nende kulude tasategemiseks peab su tootlus veelgi suurem olema. Mõistlik on kõikumised välja kannatada ja hoida kaugemat sihti silmade ees.

5. Investeeri regulaarseltRegulaarselt kuude ja aastate kaupa väärtpabereid ostes võid sa volatiilset turgu kokkuvõttes võita. Perioodiliselt väärtpaberite juurdeostmine aitab vältida ka turu tippe või põhjade ajastamist.

6. Ära vaeva endTurud toimetavad edasi isegi siis, kui sa ei pööra neile mingit tähelepanu. Suur hulk finantskonsultante soovitab keskmisel investoril mitte üleliia palju tähelepanu pöörata kõikuvatele turgudele ja lasta investeeringutel olla. Mõni laisem või äsja alustanud investor võib osta lihtsalt fonde, mis on juba hajutatud ja mille eest kannavad hoolt oma ala professionaalid.

Hetkel kuum