Birjo Must • 29. september 2015 kell 10:45

Glencore ülitugeva surve all

Kaevandusfirmad on sattunud tugeva surve alla.   Foto: EPA

Kaevandushiiu Glencore aktsia pöördus küll täna pärast eilset 29% kukkumist tõusule, kuid firma käsi käib jätkuvalt täbarasti.

Šveitsi tooraine- ja kaevandusfirma aktsia kerkis täna hommikul 11%. Citigroupi analüütikud nimetasid aktsiat atraktiivseks, kuna see oli langenud niivõrd madalale hinnatasemele samal ajal, kui firma bilanss pole surve all.

„Glencore’i survestatakse nüüd oma bilanssi tugevdama ja varasid müüma või kapitalisüsti tegema,“ rääkis Jefferies LLC analüütik Chris LaFemina. „Firma aktsiatel on väärtus juhul, kui ettevõte suudab kohe vajalikke hoobasid tõmmata, kuid riskid on endiselt kõrged,“ lisas ta.

Citigroupi analüütikud hoiatasid ka, et kui turg ei lõpeta Gencore’i aktsia nõrgestamist, peab ettevõtte juht Ivan Glasenberg firma börsilt ära viima.

Glencore’i tegevusele on hoobi andnud Hiina majanduse jahenemine, mis omakorda vähendas toorainete hindu alates naftast kuni vase ja kivisöeni.

Glasenberg näeb vaeva, et läbi viia 10 miljardi dollarilise võla vähendamiskava, mis hõlmab ka näiteks varade müüki.

Bloombergi globaalne kaevandajate indeks, millesse kuulub 81 aktsiat, kukkus täna madalaimale tasemele alates 2008. aastast. Sel aastal on see kukkunud juba 34%.

Hetkel kuum