Mait Kraun • 4. oktoober 2015 kell 10:38

Toorainete verine aasta

Kombain  Foto: EPA

Vähe on tooraineid, mis on suutnud 2015. aastal hinnas tõusta. Peamiselt on hinnad langenud kõrge pakkumise ja jaheneva nõudluse tõttu, vahendab MarketWatch.

Kolmanda kvartali lõpu seisuga on enamus tooraineid aasta algusest hinnas kukkunud. Tõusu on näidanud vaid kakao, puuvilla ja riisi hinnad. Kõige rohkem on kukkunud kohv, alumiinium ja saepuit.

„Toorainete varaklass on jätkuvalt heitlikul turul halvimatest halvim investeering olnud,“ ütles investeerimisfirma Libertas Wealth Management Groupi president Adam Koos. „Toorainesektoris pole lihtsalt impulssi, mis võiks sektori uuesti tõusule viia. Tõenäoliselt kestab olukord vähemalt aasta lõpuni või enamgi veel."

Kõige rohkem on langenud saepuidu hind – kokku 34,6 protsenti. „Hiina valuuta devalveerimine ja nende puiduimpordi vähenemine võib olla üks faktor, miks hinnad on nii palju langenud,“ ütles Koos.

Kohvi on toorainete selleaastases hinnatabelis altpoolt lugedes teisel kohal ja langus on olnud kokku 28,8 protsenti. Peamiselt on hindu alla surunud Kolumbia ja Brasiilia suur eksport, mida on vedanud kasvav ostmine USA dollarites. Sellega püüab riik tasa teha kaotused, mis on saadud kohaliku valuutade odavnemise tõttu.

Hinnas tõusnud vaid kolm toorainet

Kolmest tänavu hinnas tõusnud toorainest on parimat minekut näidanud töötlemata riis. Kokku on tõus olnud ligi 14 protsenti. Hinnal on aidanud tõusta tootmise ja pakkumise langemine.

USA põllumajandusministeerium (USDA) teatas oma igakuises raportis, et vähendas USA riisitoodangu selle aasta prognoosi.

Kakao on samuti üks vähestest toorainetest, mis on suutnud sellel aastal tõusu näidata – rohkem kui 11 protsenti. Maailma suurimad tootjaid on Elevandiluurannik ja Ghana. Tervet Lääne-Aafrikat on tabanud põuad, mis vähendavad märkimisväärselt toodangut ja see on aitanud hindadel kasvada.

Puuvilla hind on kasvanud sellel aastal aga 0,7 protsenti. Ka puuvilla hindade stabiilsusele on kaasa aidanud USA põllumajandusministeeriumi varude prognooside kärpimine ja nõrgenev nõudlus Hiinast.

Kolmapäevase seisuga olid maisi hinnad kukkunud aasta algusest 2,6 protsenti. Maisil on viimsel ajal paremini läinud, sest veel teise kvartali lõpuks oli hind langenud 7 protsenti.

„Põllumajandustoormete hinnad on hästi vastu pidanud ja põhja ehitanud. See peaks aitama hindadel suhteliselt hästi taastuda,“ ütles Agri-Food Value Viewi toimetaja New Schmidt.

Schmidt ütles MarketWatchile, et globaalne maisitoodang langeb nii sellel kui ka järgmisel aastal. Järgmisel aastal toetab hindu vähem ka Hiina, mis aitab tootmist vähendada. „USA maisihinnad võivad üllatada,“ nentis Schmidt.

Nafta hinnad pole toorainete hulgas näidanud sugugi kõige suuremat langust. „Arvestades, kui palju on musta kulla hinnalangusest räägitud, võiks arvata, et langus on olnud sellel aastal palju sügavam,“ ütles Koos. „Ma arvan, et nafta hinnapõhi on potentsiaalselt juba tekkimas.“

Koos lisas, et nafta hindade taastumist enne järgmise aasta algust siiski oodata ei ole. „Kõige suurem probleem on pakkumisega – OPEC ei taha tootmist vähendada ja Põhja-Ameerika toodang on tõusnud.“

 

Hetkel kuum