Pille Ivask • 30. november 2015 kell 4:52

Eksperdid: odav nafta ohustab Vene majandust enim

Odav nafta mõjutab ka rubla käekäiku  Foto: epa

Bloombergi majanduseksperdid väidavad, et kui naftabarrel maksab 30 dollarit, lähevad Venemaal asjad suisa nõnda hapuks, et see ohustavat riigi finantssüsteemi.

Analüütikud ennustasid, missuguseks kujuneb 2016. aasta Vene majanduse jaoks ning ühemeeleselt leiti, et nafta hind on võtmeküsimus. Lisaks tõid küsitletud 27 analüütikut veel välja, et oluliseks kujuneb Venemaa jaoks ka geopoliitiline olukord, rubla ja pangandussektori käekäik.

PAO Promsvyazbanki analüütik Sergei Narkevitš lausus, et kui nafta hind peaks veelgi langema ning sellel tasemel ka pikemalt pidama jääma, kasvab märkimisväärselt risk fiskaalseks ning finantsiliseks destabiliseerumiseks.

Raiffeisen Bank Internationali ökonomist Andreas Schwabe lisas omalt poolt, et madal nafta hind jääb „Vene majanduse jaoks võtmeriskiks, hoolimata sellest, et 2015. aasta kriisiga suudeti kohaneda“. „Sellest riskist lähtuvalt tekib oht rubla nõrgenemiseks, inflatsiooni kasvuks ning tekivad ka probleemid eelarvega,“ selgitas ta.

Brenti toornafta hind liigub praegu 45 dollari piirimail. Tänavu ennustatakse aga tavapärasest palju soojemat talve, mis võib omakorda nafta hinnale mõju avaldada. Goldman Sachsi analüütikud on pakkunud, et naftabarreli hind langeb suisa 20 dollarini.

Venemaa rahandusministri asetäitja Maksim Oreškin lausus, et Venemaa on juba ära harjunud sellega, et naftabarreli hind maksab umbes 40 dollarit. Ta lisas, et kui hind langeb 30 dollarini, on oodata küll olukorra halvenemist, ent see pole siiski eriti tõenäoline stsenaarium.

Venemaa keskpank on teatanud, et kõige hullema stsenaariumi korral, mil nafta hind jääb aastail 2016-2018 alla 40 dollari barrelist, langeb Venemaa majandus järgmisel aastal viis protsenti või veidi enam. Hinnad kasvavad seitsme kuni üheksa protsendi jagu. See omakorda tõstab inflatsiooniriski ja tekitab probleeme finantsstabiilsusele.

Tänavu aastal peaks Venemaa majandus langema 3,9-4,4 protsenti, järgmisel aastal peaks majanduslangus jääma ühe protsendi juurde juhul, kui nafta hind püsib 50 dollari juures.

Hetkel kuum