Mait Kraun • 26. detsember 2015 kell 14:13

Analüütikud panid ka sel aastal mööda

New Yorgi börs.  Foto: EPA

Analüütikud andsid ka sellel aastal erakordselt halbu soovitusi, kirjutab MarketWatchi kolumnist Brett Arends.

Järgnevalt Brett Arendsi arvamuslugu:

Aktsiad, mida analüütikud soovitasid 2015. aasta alguses osta, andsid kokkuvõttes halvemat tootlust kui suvaliselt valitud aktsiad. Need analüütikud on Wall Streeti eksperdid, kes on kõrgelt haritud, hästi treenitud ja teenivad suurt raha.

Nende valitud ettevõtted näitasid kehvemat tootlust kui need, mida nad soovitasid müüa. Vahe oli ikka väga suur. Kahjuks ei ole see nende esimene möödapanek.

Wall Streeti analüütikutelt jaanuaris enim ostusoovitusi saanud 10 aktsiat on sel aastal kollektiivselt odavnenud 7 protsenti (koos dividendidega), selgub FactSeti ja Thomson Reutersi andmetest.

Samal ajal on 10 aktsiat, mis said kõige kehvemaid reitinguid, tõusnud tänavu 3 protsenti. Sellega on need aktsiad ületanud isegi üldise turu tootlust (S&P 500 indeksit).

Vahe on tohutu

Aktsiaturgude vaatevinklist on 10protsendine tootluse vahe tohutu – eriti kui arvestada asjaolu, et S&P 500 pole sel aastal praktiliselt üldse tõusnud.

Vau, kõik see raha, mida Wall Streeti ekspertide peale kulutatakse, on seda väärt olnud! Kujutage ette, et arstide diagnoosid on vähem usaldusväärsed kui meditsiinilisest sõnastikust suvaliselt valitud haiguste nimed.

Jaanuaris soovitasid 12 analüütikut osta energiafirma NRG aktsiaid. Üks analüütik andis aktsiale ka „hoia“ reitingu. Mitte ükski ei soovitanud aktsiat müüa. Sellel aastal on ettevõtte aktsia väärtus langenud 57 protsenti (koos dividendidega).

Analüütikud soovitasid osta ka veoautode rentimisega tegeleva Ryderi aktsiat. Kolm analüütikut jäid neutraalseks ja mitte ükski ei soovitanud aktsiat müüa. Mis on tänaseks saanud? Aktsia on langenud 40 protsenti. "Hea töö"!

10 aktsia hulka, mida analüütikud soovitasid kõige rohkem osta, kuulusid ka investeerimisfirma Affiliated Managers Group (aktsia langus 27 protsenti) ja ehitusettevõte Quanta Services (langus 29 protsenti).

Milliseid aktsiaid soovitasid analüütikud kõige vähem osta? Nende hulka kuuluvad kindlustusfirma Assurant (tõus 19 protsenti), Campbell Soup (tõus 23 protsenti) ja Clorox (tõus 26 protsenti).

Analüütikud eksivad juba aastaid

Tegemist ei ole erandiga. Thomson Reutersi ja FactSeti andmetest selgub, et 10 kõige vähem soovitatud aktsiat on 10 kõige rohkem soovitatud aktsiate tootlust ületanud 2008. aastast alates keskmiselt 10 protsendiga.

Kui sa oleks alates 2008. aastast investeerinud kogu oma raha kümnesse enim ostusoovitusi saanud aktsiasse (iga aasta alguses uuesti), siis oleks tootlus ulatunud tänaseks 61 protsendini.

Kui sa oleks investeerinud samamoodi aga kõige halvemaid reitinguid saanud aktsiatesse, oleks tootlus tänaseks 180 protsenti. See on kolm korda kõrgem kui eelmise näite puhul.

Samuti oleks su tootlus palju parem kui üldisel turul. Nimelt on S&P 500 indeks tõusnud sama aja vältel 67 protsenti.

Sellisele pöörasele statistikale on ka seletus. Ebapopulaarsetel aktsiatel on lihtne ootusi ületada, sest ootused on juba väga madalal. Sama loogika järgi on kõrge reitinguga aktsiatel raske liigselt kõrgeid ootusi täita. Ja Wall Streeti analüütikute põhitöö pole investoreid rikkaks teha – nemad tahavad oma tööd säilitada. Seega peavad nad koos karjaga samasse suunda jooksma.

Siit ka mõttetera investoritele: ära lase enda eest mõelda kellelgi teisel.

Hetkel kuum