Olavi Teppan • 5. veebruar 2016 kell 9:30

Daimler kärpis rekordaasta järel kasvuootusi

Mercedes-Benzi sõiduautode läbimüük Hiinas kasvas rekordiliselt.  Foto: Reuters/Scanpix

Pärast mullust rekordmüüki ja eeskujulikku kasuminäitajat on Saksa autotootja Daimler AG teatanud selle aasta kasvuootuste kärpimisest.

IV kvartalis kasvas Daimleri tegevuskasum 22% ehk ligi 3,5 miljardi euroni. Müügitulu kasvas 13%, 40,4 miljardi euroni. Kogu aasta lõpetas ettevõte 13,8 miljardi euro suuruse tegevuskasumiga, mis tähistab aastases võrdluses 36-protsendilist kasvu. Võimsa tulemuse taga on eeskätt Mercedes-Benzi autode 41% võrra paranenud läbimüük Hiinas. Rekordiline aasta toob investoritele ka rekordilise dividendi 3,25 eurot aktsia kohta.

2016. aastaks firma sama suurt kasvu ei prognoosi, vaid ootab tarbimise jahenemist Hiinas, samuti nõudluse kahanemist Mercedes-Benzi veoautode järele Ameerika Ühendriikides. Eeldatavalt jääb käibe- ja kasumikasv sel aastal mõõduka 5 protsendi piirimaile. Samal ajal ennustab firma ka sõiduautode turu globaalset kasvu vahemikus 3–4%.

Arendustegevusse, varadesse ja sisseseadesse plaanib ettevõte sel ja järgmisel aastal investeerida aga kokku 30 miljardit eurot, nagu teatab Reutersi vahendusel ettevõtte finantsdirektor Bodo Uebber. 2016. aasta üheks olulisemaks sündmuseks kujuneb uuendatud E-klassi Mercedese turuletoomine. Uebber lisab, et samuti plaanitakse arendada Daimleri tegevust digivaldkonnas, sh reisiinfoäppi Ridescout ja autojagamise teenust Car2Go.

Turu ootused on olnud siiski kõrgemad. Uudise peale langes Daimler AG aktsia Frankfurdi börsil eilse päeva lõpuks 3 protsenti. Sel aastal on aga ettevõtte turuväärtus kahanenud juba 21 protsenti, mis näitab oluliselt kiiremat langustrendi võrreldes börsiindeksiga DAX. Daimleri peadirektor Dieter Zetsche on aga optimistlik. „Turg ennustab praegu 8-protsendilist kasvu (Hiinas) ja me usume, et suudame neid ootusi täita,“ teatab ta ning lisab Wall Street Journali vahendusel: „Kõik märgid näitavad, et 2016 tuleb Daimlerile järjekordne hea aasta.“

Hetkel kuum