Super Bowl kui aktsiaturu kristallkuul

Kui panustad USA turu tõusule, tasub hoida pöialt Carolina Panthersile.  Foto: EPA

Sel nädalavahetusel toimub 50. Ameerika jalgpalli suursündmus Super Bowl, mida jälgib kogu investeerimismaailm tähelepanelikult. Tulemusel tasub silm peal hoida, et aimu saada, mis suunas turud sel aastal liiguvad.

See võib tõesti imelikuna kõlada, aga senini on ovaalse seanahast palli viskamine ja vastasmängija vägivaldne ründamine suutnud vägagi edukalt määrata, kas aktsiaturud tõusevad või langevad. Tegelikult pole aktsiaturgudel ja Ameerika jalgpallil mingit seost, kuid Wall Street on ammu tuntud kõikvõimalike näitajate ja ennustuste jälgimise ning väljamõtlemise poolest.

Seni on suudetud Super Bowli põhjal üsna hästi ennustada, sest viimased seitse aastat on mängu tulemus näidanud kätte aktsiaturgude suuna järgnevaks aastaks. Kokku on Super Bowli peetud 49 korda ning 40 korral ehk 82% juhtudest on ennustus paika pidanud.

Kuidas see siis töötab? Vaadatakse võistkondade päritolu enne seda, kui omavahel liitusid kaks peamist Ameerika jalgpalli liigat National Football League ja American Football League. Liitumiskõnelused algasid 1966. aastal, kui toimus ka esimene Super Bowl NFLi ja AFLi parimate meeskondade vahel. 

Kui võitjaks osutunud võistkond on NFList, siis USA aktsiad mõõdetuna Dow Jonesi tööstuskeskmisest lõpetavad aasta plussis. Kui aga võidab endine AFLi (American Football League) tiim, siis turud kukuvad. Pärast ühinemist loodud võistkonnad esindavad oma konverentsi (National või American).

Kummale tiimile pöialt hoida?

Läinud aasta on ehe näide, kuidas ennustus töötab, sest Super Bowli võitis New England Patriots, mis on endine AFLi võistkond. Tulemus? Dow Jonesi tööstuskeskmine langes aasta peale 2,2%. Viimati läks ennustusel nihu 2008. aastal, kui New York Giants võitis, aga aktsiad kukkusid.

Sel nädalavahetusel lähevad San Franciscos vastamisi Carolina Panthers ja Denver Broncos. Kelle poolt siis olla? Kui oled panustanud aktsiate tõusule, siis hoia pöialt Carolina Panthersile. Kui oled panustanud USA turu langemisele, siis sinu soosik on Denver Broncos.

Super Bowli ennustuse mõtles kunagi välja varsti 90. sünnipäeva tähistav Wall Streeti analüütik Robert H. Stovall, kes on tunnistanud, et ennustusel puudub teaduslik tagapõhi. “Sel pole mingit intellektuaalset tõestust, aga see töötab,” tõdes vanahärra intervjuus Wall Street Journalile.

Seega ärge liiga tõsiselt sellesse ennustusse suhtuge. Kihvt on aga näha ja uurida igasugu veidrusi, mida Wall Street tuleviku ennustamiseks välja on mõelnud. Ma pole küll eriline Ameerika jalgpalli fänn, aga sel pühapäeval vaatan ikka Super Bowli ja hoian Carolina Panthersile pöialt.

Hetkel kuum