Buffett avalikustas investorite aasta oodatuima kirja

29. veebruar 2016, 07:27
Kultusinvestor Warren Buffett
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160229/BORS/160229812/AR/0/AR-160229812.jpg

Kaks päeva tagasi leidis aset investeerimismaailma üks oodatumaid sündmusi, kui investor Warren Buffett avalikustas enda iga-aastase kirja Berkshire Hathaway aktsionäridele.

Omaha oraakel kasutas võimalust selgitada pikalt-laialt, miks Ameerika, vastupidi paljude poliitikute arvamusele, on endiselt võimas ja miks tema firma on heal järjel.

Berkshire Hathaway aktsionäridele mõeldud kiri oli taas klassikaline Buffett, kus maailma üks rikkamaid mehi viskab nalja, jagab arvamust hulgal teemadel, võtab kokku Berkshire’i möödunud aasta, ja mis investoritele kõige olulisem - jagab enda nägemust majandusest, investeerimisest ja tulevikust.

Buffett on tuntud demokraatide toetaja, olles varem kogunud ja annetanud raha praeguse presidendi Barack Obama kampaaniate toetuseks. Tänavu toetab Buffett Hillary Clintonit. Oma kirjas ütles Buffett, et poliitikud ei suuda lõpetada rääkimist Ameerika probleemidest, mis aga tekitab tema sõnul paljudes ameeriklastes väärkujutelma, et nende lapsi ei oota sama hea elu kui neil endil on olnud.

“Selline vaade on täiesti vale. Praegu sündivad lapsed on Ameerika ajaloo kõige õnnelikum põlvkond üldse,” kirjutas Buffett. Ta jätkas arvutustega, mis tema sõnul näitavad, et 2% majanduskasv tähendaks ühe põlvkonna ehk 25 aasta peale “hämmastavat” jõukuse kasvu inimese kohta.

Lisaks jätkas Buffett enda igivana teesiga, et pikas plaanis ei tasu Ameerika majanduse vastu panustada. Tema sõnul on innovatsioon põhitegur, mis muudab kõigi inimeste elu paremaks.

“Kõik pered minu kõrg-keskklassi elurajoonis naudivad kõrgemat elujärge kui John D. Rockefeller Sr minu sünni ajal. Tema üüratu varandus poleks saanud osta hüvesid, mis praegu tunduvad enesestmõistetavad: transport, meelelahutus, kommunikatsioon või meditsiin. Kuigi Rockefelleril oli võimu ja kuulsust, ei saanud ta elada nii nagu minu naabrid praegu,” selgitas Buffett enda optimismi.

Kaitseb partnerlust teise miljardäriga

Osad Berkshire’i aktsionärid on viimase aasta jooksul seadnud kahtluse alla firma vastuolulise partnerluse investeerimisfirmaga 3G Capital Partners, kellega omatakse Kraft Heinzi ja Burger Kingi emafirmat Restaurant Brands International.

Buffett pühendas 31-leheküljelises kirjas omajagu ruumi sellele teemale. Tema sõnul on mõlemal firmal sama eesmärk - osta ja hoida suuri ärisid -, kuid nende lähenemine on erinev.

3G üritab tavaliselt ülevõetud firmades läbi suruda suuri muutusi, tõmmates kulusid koomale, koondades töökohti ja pannes uue juhatuse pukki. Selline lähenemine on vastukarva osadele Berkshire’i aktsionäridele, kes eelistavad Buffetti lähenemist asjale, kes laseb tütarfirmadel ise olukorda lahendada ega koonda suurel hulgal inimesi.

Miljardärist vanahärra on aga enda sõnul olukorraga rahul ja teda nende meetodid ei häiri. “Jorge Paulo ja tema ärikaaslased on suurepärased partnerid,” kirjutas Buffett, viidates 3G kaasasutajale Jorge Paulo Lemannile.

Koostöö 3G-ga on muutunud oluliseks osaks Berkshire’i ärist, sest Berkshire’i suuruse tõttu on Buffett pidanud kohendama hoiakut mitte osta paisunud ettevõtteid. Tähelepanu pööratakse nüüd väga kuluefektiivselt juhitud firmadele nagu Precision Castparts, mille Berkshire ostis läinud kuul 32 miljardi dollari eest.

Berkshire’il on üha raskem leida suuri ja hästi juhitud firmasid, mis panustaksid Berkshire’i kasvu. Buffett ei ole seda tüüpi investor, kes ostab firma eesmärgiga hakata selle kulusid parandama ning 3G on siin tubli paariline, kes pakub lahendust nende probleemile.

3G otsib ülevõtmiseks firmasid, kus on võimalus kulusid koomale tõmmata ja produktiivsust suurendada, mis Buffetti sõnul on Ameerika majanduse viimase 240 aasta üks tähtsamaid tegureid. Buffett kinnitas, et teeks tulevikus 3G-ga veel tehinguid, kui need on sõbralikud. Vaenulikud ülevõtmised talle ei istu.

S&P 500 jäi taas alla

Muu hulgas avalikustas Berkshire enda majandustulemused, millest selgus, et aasta peale teenis Berkshire 211 miljardi dollarilise käibe juures 17,4 miljardit dollarit korrigeeritud kasumit ilma ühekordsete tuludeta.

Buffett kiitis BNSF Railway sooritust, mis suutis pärast rasket 2014. aastat head tulemust näidata. Kuigi käive kahanes 5,5%, tõusis kasum 10%, 4,3 miljardi dollarini. Sel aastal ootab Buffett kasumi vähenemist raudteeärist.

Juba aastakümneid käib Buffettil võistlus Standard & Poor’s 500 indeksiga, kus vanahärra on seadnud endale eesmärgiks ületada USA suurima aktsiaindeksi aastast tootlust. Buffett kasutab firma raamatupidamisväärtuse viie aasta libisevat keskmist võrdluses indeksiga ja üldiselt on investor peale jäänud. Buffett on aga tunnistanud, et Berkshire’i kasvades on selle tulemuse saavutamine muutunud raskemaks ja mulluses kirjas ütles, et firma aktsia hind on muutunud paremaks indikaatoriks.

Sellele vaatamata kasvas Berkshire’i raamatupidamisväärtus 2015. aastal 6,4%. S&P 500 oli koos dividendidega sama perioodi peale põhimõtteliselt nullis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    29. February 2016, 08:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing