Rainer Saad • 11. aprill 2016 kell 13:32

Vandeadvokaat: rahapesu ei maksaks innovatsiooniga segi ajada

Advokaadibüroo Raidla Ellex partner ja vandeadvokaat Toomas Vaher  Foto: Eiko Kink

Advokaadibüroo Raidla Ellex partner ja vandeadvokaat Toomas Vaher ütles vastukaaluks Glimstedti kommentaarile, et ta oleks äärmiselt üllatunud, kui riigikohus oleks täna teistsuguse otsuse teinud.

„Tööalaselt olen korduvalt kokku puutunud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise problemaatikaga, nii advokatuuri esindajana kui ka klienditöö kaudu. Vastukaaluks Glimstedti kolleegile: oleksin olnud äärmiselt üllatunud, kui riigikohus oleks teinud teistsuguse otsuse. Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamine on valdkonnad, millega tänapäeval äri ajades tuleb kõikidel arvestada, meeldib see või ei meeldi. Seda eriti finantssektoris või sellega külgnevates valdkondades,“ ütles Vaher.

Riigikohus leidis tänases lahendis, et bitcoinidega kauplemine on käsitletav majandustegevusena, mis allub rahapesuvastasele regulatsioonile ja riiklikule järelevalvele, nõustudes Tallinna halduskohtu ja Tallinna ringkonnakohtu otsustega.

Otto de Voogdi esindaja, advokaadibüroo Glimstedt partner Priit Lätt leiab, et riigikohtu tänane otsus ei soosi innovatiivsete lahenduste tekkimist Eesti ettevõtluskeskkonnas.

Vaher ütles, et rahapesu tõkestamise reeglite mittejärgmine ei ole kuidagi samastatav innovatsiooniga. „Õige point on see, et aeg-ajalt tuleb neid reegleid üle vaadata, et nad ei blokeeriks mingit uut ärivaldkonda, aga lahendus ei saa olla selline, et keegi kuulutab, et talle seadused ega järelevalve ei kohaldu ja selliselt tekitab omale ebaterve konkurentsieelise,“ sõnas Vaher.

Bitcoinidega kauplemisel on Vaheri sõnul sarnased riskid, mis teistegi alternatiivsete maksevahendite teenuste puhul – neid võidakse ära kasutada musta raha pesemiseks ja seda tuleb vältida vastavate ettevaatusabinõude kaudu.

Vaher on rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise nõukoja liige.

Hetkel kuum