Globaalsed naftahinnad ja turud kukkusid täna peale Doha kohtumise ebaõnnestunud kokkulepet. Analüütikud aga usuvad, et kokkuleppe mittesõlmimine on turgude jaoks parim võimalik tulemus.
Hoolimata kohtumise läbikukkumisest, usuvad analüütikud, et pikas perspektiivis jätkub nafta tootmise ja nõudluse protsessi loomulik tasakaalustumine, vahendab CNBC.
“Me näeme seda ratsionaalse otsusena, et Dohas kokkuleppele ei jõutud,” sõnas
Goldman Sachsi analüütik Michele Della Vigna.
“Naftaturu tasakaalustumise protsessi algus on võtnud 18 kuud, kuid
OPEC-sse mittekuuluvate riikide toodang on hakanud langema ning nõudlus taas kasvama.”
“Ei ole põhjust lükata seda edasi ennasthävitava ralliga, mis tõukaks
nafta hinna üle 40 dollari barreli eest liiga kiiresti, kuna see omakorda paneks naftatootjaid taas toodangumahte suurendama” märkis DellaVigna.
Tema sõnul on tootjatel jätkuv surve toodangu vähendamiseks. “Ma arvan, et kokkuleppe puudumine on tõenäoliselt turgudele pikas perspektiivis parem, kuna tasakaalustumise protsess jätkub. Ilma surveta ei tasakaalustuks ka turg, kuid surve tuleneb madalatest naftahindadest ning väiksemast krediidist.
Golman teatas, et jääb oma 2016. aasta neljanda kvartali prognoosi juurde, mille kohaselt WTI toornafta barrel maksab 45 dollarit. Panga 2017. aasta prognoosiks on 58 dollarit barreli kohta.
Lühikeses perspektiivis prognoositakse teiseks kvartaliks naftahinna langust 35 dollarile seoses otsusega nafatoodangut mitte külmutada.
Ka
Barclays analüütik Miswin Mahesh nõustub, et naftaturud on vaikselt taas paranemas, kuna OPEC-sse mittekuuluvate riikide toodang on vähenemas. Mahes ei usu, et nafta hind võiks kukkuda alla 30 dollarile barreli eest.
“Kui hinnad oleksid üle 40 dollari barreli eest, siis oleks turu tasakaalustumine palju keerulisem. Ma usun, et turu tasakaalustumine hoogutustub juba selle aasta teises pooles,” märkis ta.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.