Pille Ivask • 28. mai 2016 kell 15:00

Saudi Araabia loobib Iraani majandusele kaikaid kodaratesse

Naftatanker  Foto: epa

Kuigi Iraani tuumalepet ei õnnestunud saudidel ära hoida, on viimased välja töötanud uue plaani, kuidas Iraani naasmist maailmamajandusse takistada, kirjutab Bloomberg.

Saudi Araabia püüab oma Pärsia lahe piirkonna liitlasi veenda, et nood Iraani majanduskasvu takistamises kaasa lööks. Möödunud kuul püüdis Saudi Araabia stabiliseerida naftaturgu, et saada seeläbi endale suurem turuosa ning seega Iraani ees konkurentsieelis. Lisaks teatavad Dubais tegutsevad Iraani ärimehed, et sealsed reeglid ning seadused on muutumas neile karmimaks ning seega pärsivad ettevõtlustegevust.

Kuigi Iraan on investoritele atraktiivne paik, pole Euroopa pangad riigi suhtes esialgu väga positiivselt meelestatud.

„Tõenäoliselt jätkub ka järgnevatel aastatel võitlus selle üle, missuguseks kujuneb Iraani võim regioonis: kas tegu on ühe osaga piirkonnast või on riik isolatsioonis,“ arutles Georgetowni Ülikooli professor Paul Pillar. „Saudid, kes kuuluvad isolatsiooni pooldavasse gruppi, ei pruugi seda võidujooksu aga võita. Samas neil on liitlasi ka USA ametnike seas, kes olid tuumaleppe vastu,“ jätkas ta.

Saudid on sunniidid ning iraanlased šiiidid. Kahe riigi suhted said tugeva tagasilöögi mõni aeg tagasi, mil Saudi Araabia hukkas kõrge šiiavaimuliku, mille tulemusena tabasid Saudi Araabia saatkonda Teheranis protestid. Pärast seda lõpetasid Saudi Araabia ja Iraan omavahel igasugused diplomaatilised suhted.

Iraanilt eemaldati sanktsioonid jaanuaris ning alates sellest ajast on saudide suurimaks probleemiks olnud Iraani majandusliku jõukuse suurenemine ning seeläbi regionaalsetesse konfliktidesse suurem sekkumine. See on üks põhjuseid, miks saudid püüavad Iraani viimase rikkuse teel takistada.

Tundlik teema

Dubail on Iraaniga alati tihedad sidemed olnud, ent viimastel aegadel on Iraani ärimeestel raskusi oma äriloa uuendamisega Samuti on Iraani kodanike jaoks muutunud üha raskemaks sealse residentsuse saamine. Iraani ettevõtjate sõnul on neil probleeme ka kohalike pangakontodega.

Saudi Araabia ning Araabia Ühendemiraatide ametnikud Bloombergi küsimustele ei vastanud.

Suurbritannia ettevõtte Trans Aerospace’i direktor Mark Brown lausus, et kuigi neil oli plaanis korraldada Dubais Iraani puudutav üritus, otsustati see regioonis valitsevate pingete tõttu ära jätta.

Lisaks eelnevatele on Saudi Araabia Iraani vastu kasutamas ka nii-öelda naftarelva. Kui meenutada möödunud kuul toimunud Doha tippkohtumist, lausus Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman, et saudid lähevad nafta tootmismahtude külmutamise ideega edasi ainult siis, kui ka Iraan leppega nõus on. Viimane teadupärast kohtumiselt üldse osa ei võtnudki, kuna riik soovib suurendada nafta eksporti.

Võitlus investeeringute pärast

Pärsia lahe uuringutekeskuse juht Mustafa Alani lausus, et üks võimalike viise, kuidas saudid Iraanile tuule alla tahavad teha, on just naftapoliitika. Teine aspekt on Alani sõnul asjaolu, et saudid püüavad võimalikult palju vähendada iraani investeeringute mahtu regiooni.

Näiteks teatas möödunud kuul Saudi Araabia, et keelab Iraanile kuuluva Mahan Airline’il lennata läbi saudide õhuruumi. Lisaks väidavad saudide ametnikud, et Iraani naftatankereid ei ole lubatud siseneda ei Saudi Araabia ega Bahreini vetesse, kuna aprillis avastati neil kontrolli käigus mitmeid probleemseid kohti.   

Hetkel kuum