Indrek Mäe • 17. juuni 2016 kell 7:16

Morgan Stanley: majanduspoliitikas pole vigadest õpitud

Morgan Stanley kasum küll kukkus, kuid ületas siiski analüütikute prognoose.  Foto: EPA

USA pank Morgan Stanley hoiatas, et majanduspoliitikas pole vigadest õpitud ning poliitikute otsustes korduvad samad vead, mis tehti ka enne 1930ndate aastate suurt depressiooni.

Eelmise sajandi suurimat kriisi iseloomustab riikide kõrge võlatase, aeglane majanduskasv ning kesine tootlikkus. „Ma arvan, et praegune makromajanduslik olukord on küllaltki sarnane,“ ütles Morgan Stanley maailmamajanduse peaanalüütik Chetan Ahya.

Analüütikute hinnangul muudab praeguse olukorra suure depressiooni aegadega sarnaseks see, et finantskriis ning suured võlad sunnivad mõlemal juhul erasektorit oma kulusid kärpima. Kuna riske soovitakse vältida, seisab paljudel investoritel Merill Lynchi koostatud uuringu kohaselt liiga palju raha lihtsalt niisama. See kõik aga vähendab tarbimist, mis omakorda pidurdab majanduse elavnemist.

Samuti eelistatakse turvalisemaid investeeringuid ning seetõttu on loobutud oma raha paigutamisest riiklikesse võlakirjadesse. Heaks näiteks saab tuua Saksa 10aastase võlakirja jõudmise negatiivsele tasemele sel nädalal.

Hetkel kuum