Pille Ivask • 20. september 2016 kell 9:07

Soros investeerib pagulastesse 500 miljonit

Miljardär George Soros  Foto: Reuters/Scanpix

Miljardärist investor George Soros teatas, et on otsustanud investeerida 500 miljonit dollarit ettevõtetesse ja programmidesse, mis tegelevad pagulastega või mille on asutanud pagulased ise, vahendab CNBC.

“Ma investeerin idufirmadesse, juba asutatud ettevõtetesse ning tehtud algatustesse-äridesse, mille autoriteks on kas migrandid või põgenikud. Need investeeringud peaksid meie jaoks olema edukad, ent asja peamine eesmärk on ikkagi luua tooteid ja teenuseid, mis ka tegelikult migrantidele ning neid võõrustavatele riikidele kasu toovad,” selgitas 86aastane Soros. “Ma loodan, et minu pühendumus inspireerib ka teisi investoreid sama tegema,” lisas ta.

ÜRO ja Unicefi andmeil on alates möödunud aastast 65 miljonit inimest sunnitud oma kodudest põgenema. Enam kui pool põgenikest tulevad Somaaliast, Süüriast ning Afganistanist. Pagulaskriis on tekitanud palju küsimusi nii Euroopas kui ka USAs, millest üks peamisi on, kuhu põgenikud elama paigutada. Ühtlasi on põgenikekriis päevakajaliseks muutnud ka majanduspõgenike küsimuse.

Sorosele kuuluv Avatud Ühiskonna Fond (Open Society Fund ehk OSF) vastutab investeeringute eest. Investeeringutest saadav tulu suunatakse põgenikega tegelevatesse programmidesse.

“Põgenikud vajavad ligipääsu finants- ja õigussüsteemile, haridusele ning ka töövõimalustele. Me usume, et erasektor võib palju kaasa aidata sellele, et vajalik taristu sünniks ning aitaks teenuste kättesaadavusele kaasa,” kommenteeris Sorose algatust ÜRO põgenikeagentuuri ülemvolinik Filippo Grandi.

Hetkel kuum