Investor Toomase portfell jõudis uue rekordini

04. oktoober 2016, 13:00
Apple oli investor Toomase portfellis üks suurimaid tõusjaid.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161004/BORS/161009918/AR/0/AR-161009918.jpg
Ainult tellijale

Septembris jätkas minu portfelli väärtus kasvamist ning jõudis uue rekordkõrge tasemeni. Turud on Brexiti hirmudest läbi tulnud ning näib, et optimism on tagasi.

Möödunud kuu lõpuks kerkis mu portfelli väärtus võrreldes augustiga 2,2%, rekordkõrge 255 625,59 euroni. Portfellile andsid hoogu Leroy Seafood, Apple, Apranga ja Tallink. Pidurid olid Berkshire Hathaway, Euroopa aktsiafond ning kasiinofirma Olympic. Septembri märksõnadeks on: Brexitist tingitud ohtude vähenemine, turgude jätkuv volatiilsus, mured Saksa suurima laenupanga Deutsche Banki pärast ning uue ettevõtte lisandumine Tallinna võlakirjabörsile.

Parim aktsia Norrast

Lõhekasvataja Leroy Seafoodi 8protsendiline tõus tähendas seda, et tegemist oli minu portfelli parima aktsiaga. Kuigi augustis oli Leroy aktsia kõva kukkuja, siis septembris tegi see kaotuse tasa. Näib, et põhjuseks on taas kord analüütikute soovitused. Septembri jooksul on ostusoovitused aktsiale andnud Carnegie, Fearnley Securities, Danske Bank ja DNB Markets. Kõigil analüüsimajadel on hinnasihid üle 400 krooni.

Selgus, et ka Norra krooni tugevnemine on mu Norra aktsiate osakaalule hästi mõjunud. Nimelt tugevnes septembris kroon euro vastu 4%, kuna Norra on naftakriisist läbi tulemas ning tasapisi toibumas. Eelmisel kuul jättis Norra keskpank baasintressimäära kärpimata, andes sellega turgudele mõista, et kärbete tsükkel on möödas.

Seetõttu läks ka Statoili aktsial paremini, kui esmapilgul paistis. Norra kroonides arvestatuna tõusis see 1,6%, aga kui arvestada seda koos vahetuskursi muutusega, saab tõusuks ligi 5%!

Halvim aktsia Ameerika mandrilt

Septembri halvim aktsia oli Warren Buffettile kuuluva ettevõtte Berkshire Hathway B-aktsia, mis langes 4%. Aktsia ebaedu põhjuseks oli Wells Fargo, mille suurim aktsionär Berkshire Hathaway on. Nimelt süüdistatakse Wells Fargo töötajaid selles, et nad avasid inimestelt luba küsimata 2 miljonit kliendikontot. Põhjuseks on see, et pank ajas taga kõrgeid müüginumbreid ja seetõttu need kaks miljonit ebaseaduslikku kontot avati. Skandaali tõttu kaotas Buffett paberil üle 1,4 miljardi dollari ja see ei jätnud puutumata ka Berkshire Hathaway aktsia hinda. 

Miinuspoolel olid septembris ka Euroopa fond iShares Europe Stoxx 600 ning kasiinofirma Olympic EG, mis langesid vastavalt 1,4% ja 1,1%. Kasiinofirma puhul tooksin välja nende nõrka suhtlust Poolas tegevuse lõpetamise kohta. Nimelt said aktsionärid vaid mõned päevad enne teada, et kasiinofirmal Poolas litsents lõppeb. Ja üritus, kus see ilmsiks tuli, polnud üldsegi OEG aktsionäride koosolek.

Swedbank prognoosis, et OEG aastane käive ulatub Poolas 20 miljoni euroni ja kulumieelne kasum (EBITDA) 2 miljoni euroni. Kuna OEG külmutas tegevuse Poolas, pidi Swedbank oma prognoose korrigeerima ja seetõttu langetati aktsia hinnasihti 2,05 eurolt 1,95 eurole. Ostusoovitus asendati neutraalse hinnanguga. Ka LHV kärpis hinnasihti, langetades õiglase hinnavahemiku 2,00–2,20 euro pealt 1,95–2,15 euro peale.

Sain dividende, märkisin võlakirju

Eelmisel kuul laekusid mulle dividendid Statoililt ja Euroopa fondilt EXSA. Naftakompanii maksis kvartalidividende 950 Norra krooni ehk umbes 105 eurot, EXSA-lt laekus 107 eurot dividende.

Otsustasin möödunud kuul osaleda ka Inbanki allutatud võlakirjade emissioonil ning seetõttu märkisin 10 võlakirja, kogusummas 10 000 eurot. Kuna võlakirju märgiti 2,2kordselt üle, siis sain kümne võlakirja asemel seitse. Põhjus märkida võlakirju tulenes soovist leida enda vabale rahale töökoht. Inbanki võlakirjade intressimäär on 7% aastas, mis tähendab, et kuna tegemist on kümneaastase tähtajaga võlakirjadega, saaksin iga aasta intressidena tulu 490 eurot. Arvan, et see on üsna hea näitaja lihtsalt võlakirjade hoidmise eest. Sama palju dividende sain ma näiteks sel aastal Olympicult.

250 000 eurot on olnud klaaslagi

Mida rohkem mu portfelli väärtus on kasvanud, seda enam on mulle tundunud, et 250 000 eurot on olnud justkui klaaslaeks mu portfellile. Seetõttu kutsusin suvel inimesi üles mulle kirjutama ja pakkuma välja oma investeerimisideid. Mäletan, et pakkumisi tuli seinast seina – pakuti näiteks ühist ettevõtmist automüügi äris, aktsiaid, dividendikuningaid ning kõrgema intressiga pangahoiuseid.

Portfelli väärtus ei tahtnud kuidagi 250 000 tasemest läbi minna, kuid nüüd näib, et see on viimaks õnnestumas, ning loodetavasti saan sel aastal kätte ka 12%-lise kasvueesmärgi. Eelmine aasta mul see paraku ei õnnestunud.

Mis edasi?

Kindlasti jätkan oma käe hoidmist börsi pulsil, tajumaks, mis maailmamajanduses ja suurimatel aktsiaturgudel võiks toimuma hakata. Kuigi on märke ebakindlusest, näib, et turgudele on praegu optimism naasnud. Põhjuse selleks on andnud näiteks Saksa suurpank Deutsche Bank, mis on USA justiitsministeeriumiga jõudmas kokkuleppele, et Deutsche tasub 14 miljardi dollari suurusest nõudest vaid 5,4 miljardit.

Arvan, et USA keskpank ei kiirusta intressimäärade tõstmisega ja see lisab samuti turgudele kindlust. Kohe algab tulemuste hooaeg ja siis saab paremat aimu, kuidas ettevõtetel läheb. Täna tuli julgustav sõnum Tallinkilt. Nimelt teatas laevafirma, et vedas septembris osal liinidel rekordarvu reisijaid. Saab näha, mida teised firmad teatavad.

Aktsiate muutus septembris:

Leroy Seafood +7,99%

Apple +6,55%

Apranga +4,05%

Tallink +1,82%

Statoil +1,59%

Ryanair +1,5%

Microsoft +0,24%

LHV Group 0%

Tallinna Vesi 0%

Olympic EG -1,09%

EXSA -1,41%

Berkshire Hathaway B-aktsia -4%

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. October 2016, 13:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing