Mait Kraun • 30. november 2016 kell 13:08

OPEC jõudis ootamatult kokkuleppele

OPEC leppis kokku tootmismahu kärpimises.  Foto: Reuters/Scanpix

Kuigi seda ei peetud tõenäoliseks, jõudsid OPECi liikmesriigid tootmismahu kärpimises kokkuleppele, vahendab Bloomberg.

OPECi naftakartell vähendab igapäevast tootmist 1,2 miljoni barreli võrra 32,5 miljoni barrelini, teatasid organisatsiooni kaks delegaati Viinis. Mõlemad soovisid jääda anonüümseks, sest otsust ei ole veel ametlikult avaldatud. WTI ja Brenti toornafta hinnad on täna tõusnud vastavalt 7,54 ja 8,24 protsenti.

Kolm nädalat kestnud kõnelused olid edukad – Saudi Araabia, Iraak ja Iraan said oma erimeelsused selgeks räägitud ning organisatsioon kärbib üheskoos naftatootmist esimest korda 9 aasta jooksul. Iraan sai omale eritingimused – riik võib oma päevast naftatootmist tõsta 3,9 miljoni barrelini. Tõenäoliselt on leppega liitunud ka mitmed OPECi välised riigid, kes vähendavad oma päevast naftatootmist kokku 600 000 barreli võrra.

Skeptikute äratuskell

„See peaks olema äratuskell skeptikutele, kes on väitnud, et OPEC on surnud ja ei toimi enam,“ ütles Energy Aspects Ltd naftaturu analüütik Amrita Sen. „Naftakartell tahab kogunenud varusid vähendama hakata.“

Kokkuleppe aitab parandada naftariikide majanduslikku olukorda ja kindlustunnet. Kokkuleppe tagajärjed ei ole aga tuntavad vaid OPECi liikmesriikides – see aitab ka USA kildanafta tootjaid ja suuri naftafirmasid, kes on olnud sunnitud oma püksirihma pingutama.

"Hinnad reageerisid positiivselt, aga kurat peitub detailides," ütles Commerzbanki analüütik Carsten Fritsch. "Me peame ootama erinevate riikide tootmismahtude piire ning vaatama, kas tegemist on usaldusväärse kokkuleppega."

Seda, palju Saudi Araabia ning teised liikmesriigid oma tootmist vähendavad, ei ole veel teada. Ühe delegaadi andmetel oli Iraak nõus oma tootmist alandama. Varasemalt on Iraak taotlenud omale erikohtlemist, sest riik peab toime tulema Islamiriigi võitlejatega.

Morgan Stanley ütles esmaspäeval, et kokkuleppele jõudmine tähendaks naftahindade 5 dollarist (või suuremat) tõusu. Tõsi, kokkulepe ei ole tõenäoliselt piisav, et ülepakkumist täielikult ära kaotada. OPECi enda arvutused näitavad, et nõudlus ja pakkumise tasakaalustumiseks peaks organisatsioon jaanuarist kuni juunini tootma keskmiselt 31,9 miljonit barrelit naftat päevas. Kokkulepe võib ligi meelitada aga teisi suuri tootjaid, näiteks Venemaad, kes on samuti naftahindade tõusust huvitatud.

Venemaa, mis on suurim naftakartelli väline tootja, on öelnud, et kui OPECi riigid omavahel kokkuleppele jõuavad, on nemad valmis liituma. Venemaa võib olla nõus isegi oma tootmist vähendama, ütles üks asjaga kursis olev inimene. Ta lisas, et OPECi ja organisatsiooniväliste tootjate kõnelused algavad järgmisel nädalal.

Hetkel kuum