Pille Ivask • 13 veebruar 2017

Jaapani majandus aeglustub

Jaapani jeen  Foto: epa

Jaapani majandus kasvas neljandas kvartalis 1% võrra, mis jääb analüütikute ootustele veidi alla, vahendab MarketWatch.

Ühtlasi tähendab see, et Jaapani majandus kasvas neljandat kvartalit järjest. Küll aga ennustavad ökonomistid, et Jaapani majanduse edasine käekäik on mõneti ebakindel ning kasvu jätkumist ei juleta oodata. Selle peamiseks põhjuseks on USA majanduse seis. Ühelt poolt leiavad analüütikud, et USA presidendi Donald Trumpi tehtavad majandusreformid elavdavad globaalset nõudlust, teisalt näevad eksperdid USA üha protektsionistlikumaks muutumist, mis võib rahvusvahelist kaubandust nõrgestada. Jaapan on USAle tähtis kaubanduspartner, kellel on USA võimalikest kehtestatavatest tariifidest palju kaotada.

Neljandas kvartalis suurenes Jaapanis äriinvesteeringute maht 0,9% võrra, mis on märkimisväärne võrreldes kolmanda kvartali tulemusega, mil investeeringud vähenesid 0,3% jagu. Kodumajapidamiste kulutused ei näita aga jätkuvalt kasvutendentsi: tegu oli esimese kvartaliga viimase aasta jooksul, mil näitaja ei kasvanud. Kodumajapidamiste kulutused moodustavad 60% Jaapani SKTst.

Ökonomistide sõnul on väga tagasihoidlik palgakasv Jaapani majanduse üks murekohti. Peaminister Shinzo Abe on püüdnud ettevõtteid küll üles kutsuda töötajate palka tõstma, ent vähemalt senini pole ettevõtted seda teinud isegi hoolimata sellest, et viimaste aastate ettevõtete majandustulemused ning kasuminumbrid on väga tugevad.

Hetkel kuum