Sirje Rank • 28. veebruar 2017 kell 14:21

Norra naftafond paisus Trumpi tõusutuules

Yngve Slyngstad  Foto: EPA

Norra riiklik pensionifond, mis on maailma suurim riiklik investeerimisfond, kasvas mullu 447 miljardi Norra krooni (53 miljardi dollari) võrra tänu aktsiate aastalõpurallile pärast Donald Trumpi valimist USA presidendiks.

Ligi 900 miljardi dollari suuruse fondi tootlus oli mullu 6,9%, mis oli tunduvalt parem tulemus kui eelnenud aastal teenitud 2,7%. „Kõik fondi varaklassid andsid positiivse tootluse, kuid tulemust mõjutas enim aktsiahindade tõus aasta teisel poolel,“ ütles fondi tegevjuht Yngve Slyngstad pressiteate vahendusel.

Fondi varade jaotusest – Euroopa osakaal kahanes 36%-le, Põhja-Ameerika osakaal kerkis 42,3 protsendile. Aasia ja Okeaania osakaal kahanes 17,9%-le ning arenevate turgude osakaal kerkis 10%-le, vahendas agentuur Bloomberg.

Fondil oli 2016. a lõpu seisuga investeeringuid kokku 77 riigis – viimane uustulnuk oli Argentina.

Läinud aasta oli esimene aasta, mil Norra valitsus fondist rohkem võttis kui sinna talletas. Raha läks nafta hinna langusest tekkinud majandusprobleemide leevenduseks. Nüüd on valitsus taas reegleid karmistamas, mis piiravad Norra naftast ammutatud rikkuse talletamiseks loodud fondi varade kasutamist. Ühtlasi tegi valitsus ettepaneku tõsta fondis aktsiate osakaal 70%-le praeguselt 60%-lt, et tootlust tõsta. Fond on soovinud rohkem investeerida ka näiteks infrastruktuuri projektidesse, kuid seda pole valitsus heaks kiitnud.

Läinud aasta lõpu seisuga oli 62,5% fondi varadest aktsiates, 34,3% võlakirjades ja 3,2% kinnisvaras.

Fond plaanib siit edasi kasutada oma varade haldamiseks rohkem ka n.ö majaväliseid haldureid ning investeerida enam väiksematesse firmadesse. Halduritena lisandusid läinud aastal BNY Mellon Investment ja Pioneer Investments. Välishaldurite hallatav osa kasvab 4%-lt 6%-le. Haldurite seas on ka All Weather Capital ja Trigon Asset Management.

Hetkel kuum