Investorite TOP: LHV paiskas kaardid segi

Investorite TOP 2017  Foto: Äripäev

Tänavusest investorite TOPist leiab palju uusi tulijaid, kes on portfelli kasvatanud peaasjalikult tänu LHV Groupi börsile tulekuga ja kes ei tegele aktiivselt oma investeeringute juhtimise ning uute otsimisega.

Täpsemalt on värskes enim Tallinna börsile investeerinute hulgas ehk Investorite TOPis 25 uut tulijat, kes moodustavad täpselt poole edetabelist. Seejuures on kõigil uustulnukatel märkimisväärne investeering LHV Groupis ning paljudel on kodumaine pank ainsaks investeeringuks portfellis.

Samaks on jäänud vaid see, et tabeli liidripositsiooni hõivad ka sel aastal Sven Lennart Alpstal, kellele kuuluva Luksusjahi portfellist leiab tänavu rohkem kui 14,5 miljoni euro eest erinevaid väärtpabereid. Seejuures puuduvad Alpstalil investeeringud LHV Groupi ning tema suurimateks positsioonideks on Tallink ja Nordecon.

Lisaks Alpstalile on esikolmikusse jäänud ka Marie Polli, kukkudes aasta taguse ajaga võrreldes teiselt kohalt kolmandale. Polli portfelli kuulub jätkuvalt ligi 8,3 miljoni eest Tallinna Kaubamaja aktsiaid ning teiste Tallinna börsilt leitavate ettevõtete väärtpabereid naine vahepeal juurde soetanud ei ole. Esikolmikus on aga uueks tulijaks Mai Kaarepere, kes omab Tallinna börsilt ainult LHV aktsiaid.

Kogu edetabelis on 38 investorit, kes on börsile paigutanud rohkem kui miljon eurot, lõviosal tabelisse jõudnutest on 1-2 börsiettevõtte aktsiad.

„Muidugi jäin ma möödunud aastaga rahule, minu liikumine TOPis on seotud põhiliselt osalusega LHV Groupis – kuna LHV on nii tublisti turule tulnud, siis ongi ootamatult selgunud, et ka minul läks hästi,“ ütles tänavu esmakordselt Investorite TOPi kerkinud ning selles 6. kohal asuv Lembit Lump.

Ka 24. kohal olev Rein Kiudsoo tänab edu eest kodumaist panka. „Kõik see on seepärast, et LHV läks börsile,“ kinnitas ta.

Raha pandi tööle passiivselt

Vestlustest TOPi kuulujatega selgub, et üldiselt pole tegemist kuigi aktiivsete investoritega, kes otsiks pidevalt uusi võimalusi, pigem usutakse pikaajaliselt ühte ettevõttesse. „LHV investeering sai tehtud aastaid enne seda, kui firma börsile läks ning ettevõtte areng on siiani väga hea,“ tunnistas Investorite TOPi 37. Rolf Kristian Relander.

Relander lisas, et tema börsiinvesteeringuid haldab portfellihaldur. „Tehingud on puhtalt tema otsustada,“ viitas ta sellele, et pole väärtpaberiturul toimuvaga ise kõige paremini kursis. „Mul on raske spetsiifiliselt börsi arengutest rääkida,“ märkis Relander.

Samuti ei halda ise oma investeeringuid Skype'i ja failijagamise platvormi Kazaa üks loojaid Jaan Tallinn. „Börsi kohta käivad küsimused on küll kõik Ambient Sound Investmenti meeskonnale, kes minu ja teiste "skaibipoiste" vara haldab,“ vastas ta Äripäeva kommentaaripalvele. „Arvan, et nad on teinud tublit tööd ning ise katsun keskenduda Artificial Intelligence’i (tehisintellekt - toim) riski teemale ja investeerimisotsused pigem delegeerida,“ kinnitas Tallinn.

Investeeritakse jupikaupa

Kiudsoo põhjendas aga enda ettevõtte investeerimisedu sellega, et on sattunud lihtsalt õige rahapaigutuse otsa. „Me ise pole suurt midagi teinud, ostsime aktsiaid siis, kui LHV polnud veel börsil,“ rääkis ta. „Kindlasti pole me hirmsad mõtlejad, et kuhu investeerida, minu ettevõtte põhitegevus on ehitus ja keskendume sellele, kuidas paremini ehitada.“

Lump tegi oma esimese ostu samuti enne LHV börsile tulekut. „Olen investeerinud jupikaupa, osaledes LHV aktsiakapitali laiendamisel mitmeid kordi,“ märkis ta. „Jõudumööda läksin aktsiakapitali laiendamistega kaasa ja LHV börsiletulek näitas, et need olid õiged otsused.“ Sarnaselt eelpool mainitud LHV investoritega ei pea ka Lump end aktiivseks kauplejaks, kuid ei välista, et võib tulevikus ka sellega tegeleda.

"Hinnatõusu kasum oli võimas"

Lisaks LHV-le panustajatele leidub uute tulijate hulgas ka neid, kes on investeerimisega aktiivselt juba aastaid tegelenud. Nii näiteks 46. kohal paikneva Rait Alliku portfellis on LHV, Olympicu, Tallinki, Tallinna Vee, Merko Ehituse, Nordeconi ja Tallinna Kaubamaja aktsiad.

Allik näeb Tallinna börsi suurima probleemina vähest likviidsust. Strateegia poolest peab ta end pikaajaliseks investoriks. „Ma ei tõmble,“ ütles ta. „Ühelt poolt ostan aktsiaid ja ei puutu neid tükk aega, teisalt jälgin pidevalt, mis turul toimub ja katsun reageerida,“ kirjeldas ta oma strateegiat, lisades et praegu tal investeeringuid väljaspool Eestit ei ole.

Hajutatud portfell on ka edetabeli 19. mehel Indrek Nauril, kel on osalus nii Harju Elektris, LHVs, Tallinkis, Merko Ehituses kui Nordeconis ning suuremad summad Olympicus, Silvanos ja Tallinna Kaubamajas. „Väga hea aasta oli, väärtpaberite hinnatõusu kasum oli võimas,“ rõõmustas ta.

Naur on enda sõnul väärtusinvestor, kes jälgib peamiselt ettevõtte omakapitali rentaablust, dividendi ning pöörab tähelepanu sellele, kes on firma juhtkonnas. Olympicu ja Kaubamaja kohta ütleb ta, et tegemist on hästi rahastatud investorisõbralike ühingutega, tema kolmas suurinvesteering Silvano on selle koha pealt veidi viletsamas seisus.

Naur lisas, et suurim viga, mida börsidel teha, on liiga ahneks minek. Praeguses turuolukorras näeb ta aga Tallinna börsi jaoks kõige suurema ohuna baasintressimäärade tõusu. „Samas on Eesti börsil veel väärtust, mida tasub osta,“ nentis ta ja lisas, et vaatab ringi ka Eestist väljas. „Oman indeksifonde,“ märkis ta oma välisinvesteeringute kohta.

Foto: Miguel Alvarez
Hetkel kuum